Какво е „маскнето“ и как да се справим с него?

143

Носенето на предпазна маска за лице е доказан начин за превенция срещу Covid-19. Оказва се, че постоянното носене на такива маски има неблагоприятен ефект върху чувствителната кожа.

Несменянето на маската с нова чиста такава през определен интервал от време може да доведе до запарване на кожата, нейната раздразненост и дори до възникването на ситно акне. Така се стига до появата на неприятното „маскне“. Инфекцията често е съпровождана с парене, зачервена, болезнена кожа и сърбеж. Влажността, натрупваща се в маската, поради дишането ни или потенето при спорт също увеличава риска от кожни раздразнения. Напоследък този проблем се превърна в много често явление, предизвикващо несъмнено дискомфорт. Ето защо е необходимо редовно да се грижим за състоянието на нашата кожа и за предпазните маски, които носим. Маските предназначени за еднократна употреба е необходимо да се изхвърлят след използването им. Памучните маски трябва да се перат преди и след употребата им.

Как всъщност се образува това „маскне“?

Запушените пори са причина за развитието на бактерии и мръсотия в кожата, а носенето на маска само засилва и задълбочава този процес. Триенето на маската в човешката кожа е неизбежно, затова е необходимо да подхождаме грижовно и с внимание към състоянието на кожата ни. Препоръчително е по време на лечението на „маскне“ да се въздържаме от носене на грим и да мием лицето си с хладка вода винаги след носенето на маската. Подходящата грижа за кожата е от изключително значение за намаляването на риска от появата на акне. „Маскнето“ е причина за посещение при дерматолог и назначаване на подходящо спрямо типа кожа лечение. Въпреки неприятните последици от маските, употребата им е наложителна с цел предпазване на самите нас и околните.

Автор: Стажант Миглена Бобева