Учени откриха две нови опасни мутации в генома на коронавируса

322

Вирусолозите са открили две нови мутации в генома на новия тип коронавирус, които са способни да развият устойчивост към антитела, съобщават от Риа Новости

„При изучаването на еволюцията на коронавируса изследователите фокусираха цялото си внимание върху малки промени в структурата на неговия геном, докато големите и средните фактически не се изучаваха. Попълнихме тази празнина, като открихме, че такива промени могат значително да променят антигенния профил на SARS-CoV-2 покривни протеини.В частност мутациите ins246DSWG и ins15ALTRI, открити през януари 2021 година, могат да направят вируса устойчив към действието на антителата,“, пишат изследователите.

Учените анализирали почти половин милион геноми на коронавируса, дешифрирани от техни колеги по света по време на пандемията. Сравнявайки ги с оригиналния вирус от Ухан, учените открили около петдесетина мутации в РНК, които присъствали в различни конфигурации в геномите на около 1000 образци на SARS-CoV-2. Анализирайки структурата им се оказало, че повечето от тях били доста кратки и тяхната дължина не превишавала 3-4 букви на нуклеотида. Те били крайно неравномерно разпределени по генома на коронавируса.

Две от тях – ins246DSWG и ins15ATLRI – значително променяли онази част от обвивката на вируса, с която се свързват антителата, присъстващи в кръвта на преболедувалите. По тази причина учените предполагат, че появата на споменатите изменения могат да направят патогена по-устойчив на действието на ваксините и на клетъчния имунитет.

По публикацията работи: Ралица Димитрова