Премиерът Румен Радев официално обяви на последното редовно заседание на Министерския съвет, че американските самолети цистерни, базирани на гражданското летище в София, ще напуснат страната до края на този месец. Така кабинетът спазва първоначално обявения срок, като до изтичането му остава една седмица.
Визите за САЩ остават свързани с темата
Присъствието на американските въздухоплавателни средства беше обвързано с дипломатически преговори на високо ниво. Премиерът Румен Радев е поставил условие пред бившия американски президент Доналд Тръмп самолетите да останат в България само при отпадане на визовите изисквания за българските граждани, пътуващи до САЩ.
Въпреки това стана ясно, че визовият режим за българи няма да бъде отменен.
Темата беше актуализирана след среща между българския вътрешен министър Иван Демерджиев и заместник-подсекретаря по стратегия, политика и планиране към Департамента по вътрешна сигурност на САЩ Джон Гунтанис. Разговорите потвърдиха позицията на двете страни за логистичното присъствие на летището в София и следващите стъпки по въпроса.

