**Девински мъж оцеля след нападение от мечка**
Мъж от село Лясково, община Девин, бе нападнат от мечка с мече по време на разходка в гората. Ловните му кучета предотвратиха по-сериозни последствия.
Как се е случил инцидентът
Димитър Кибарев разхождал кучетата си, когато забелязал мече. Майката мечка го нападнала. „Първо видях малкото. След секунди майката тръгна към мен, но кучетата я спряха. После направо скочи върху мен”, разказа Кибарев пред Нова телевизия. При нападението той получил рана на ръката, но състоянието му не е тежко. Едно от кучетата му се намесило и предотвратило по-сериозни наранявания.
Защо мечките са по-чести тази година
Кибарев смята, че нападението е провокирано от защитния инстинкт на мечката. Той отбелязва, че в района има необичайно много мечки тази година, вероятно заради горските пожари, които са принудили животните да се приближат до селата. Мястото на инцидента е било богато на къпини – любима храна на мечките.
Внимание в планината
Случаят е предупреждение за опасността от срещи с диви животни в Родопите. Експерти съветват за повишено внимание при разходки в планината, особено в края на лятото и началото на есента, когато мечките се хранят активно.

