Една от загадките на Олимпийските игри за масовата публика е фактът, че фехтовачите са свързани с кабел, сякаш са на една голяма каишка. Ето защо се прилага тази мярка:
Кабелите не са за безопасност на състезателите, нито пък за да могат да бъдат издърпани назад, ако станат прекалено агресивни. Всъщност те са електрически и са от съществено значение за самото провеждане на мачовете, тъй като фехтовката е изключително динамичен спорт, при който често е трудно да се определи кой кого е ударил пръв и дали ударът е валиден.
По-долу можете да видите един клип на египтянката Нада Хафез, която се състезава в седмия месец на своята бременност – той илюстрира чудесно колко бърз е този спорт всъщност.
В ранните дни на фехтовката се разчита на честността на състезателите, които се провикват “Touché!” след удар, както и на съдиите, за да се определи кой е ударил пръв. Но това определено не е идеално.
През 1896 г. е въведено революционно решение: удар, който затваря електрическа верига, за да предупреди съдиите, когато състезателят е бил докоснат. Тук на помощ идва кабелът.
„Те свързват оръжието ви (рапирата, сабята или шпага) със системата на макарата и системата за точкуване в клуба или мястото, където се фехтовате“, обяснява треньорът Майкъл Мактиг от Северозападния фехтовален център във видеоклип в YouTube. „Имат доста трудна задача, защото трябва да са гъвкави и подвижни и все пак да не ви пречат; трябва да са надеждни и все пак да са леки.“
При различните видове фехтовка има различни изисквания към състезателите в зависимост от целта. Фехтовката с шпага е първият вид, при който се използва електрическа система за отчитане на точките, тъй като цялото тяло е мишена и изисква само проста настройка. Съответно в този тип състезания се използва маска за лице, която е непроводима.
Но при другите видове фехтовка има области от тялото, които са извън целта, което означава, че удрянето им не се брои за правилно попадение. За тази цел в зоните на мишените се втъкават в тъкани електропроводими метали. При фехтовката със сабя фехтовачите също носят проводима маска.
Минават доста години, преди електрическата система за точкуване да бъде напълно възприета. „Електрическата“ фехтовка, при която ударите както от острието, така и от самата сабя, са позволени, придобива широка популярност чак след Олимпийските игри в Барселона през 1992 г. Сега обаче, ако наблюдавате фехтовка (поне на състезателно ниво) ще видите хора, свързани с електрически кабел.