Колко време трябва да прекарват децата пред екраните и как това влияе пряко на психичното им здраве?
Водещи психолози установиха, че ограничаването на времето на децата пред мониторите на електронни устройства до три часа седмично може да подобри значително психичното им здраве, съобщи „Медикъл експрес“.
Учените от Великобритания и Дания са провели клинично изследване с 89 семейства на случаен принцип. От предишни изследвания е известно, че когато децата прекарват часове пред монитори, независимо дали гледат филми или видеоклипове, участват в социални мрежи или играят видеоигри, обикновено се появяват проблеми с психичното здраве – антисоциално поведение и трудности при справянето с емоциите. Това може да е проблематично, когато стане ендемично.
Малчуганите в Дания, които прекарват средно 7-8 часа в използване на личните си електронни устройства всеки ден, не правят почти нищо, освен да ходят на училище и да играят на телефоните, лаптопите или компютрите си.
Така учените стигнали до извода да направят ново проучване и да проверят дали ограничаването на такива дейности би подобрило психичното здраве и евентуално колко бързо може да се случи това. За целта специалистите са провели клинично изпитание с участието на 89 семейства от 10 града в Дания с общо 181 деца.
Изследването включвало тестване на всички деца с помощта на специален въпросник, за да бъдат оценени техните социални умения, общо поведение, емоционална стабилност и цялостно психично здраве.
След това децата от 45 от семействата е трябвало да ограничат използването на електронни устройства само до три часа седмично в продължение на две седмици. В домовете на участниците са били инсталирани видеомонитори, за да се гарантира спазването на изискванията.
След това всички деца са попълнили отново същия въпросник, за да се види дали има някакви разлики.
Резултатите показват значителни подобрения в социалните умения на малчуганите, включително намаляване на поведенческите проблеми и справянето с емоционални проблеми.