Скоро идва сезонът на един от най-вкусните плодове. Това е черешата. Но за тежка кампания се готвят черешопроизводителите от Кюстендил.
На ръба на оцеляването те се надяват да продават плодовете си на по-високи цени, което обаче се оказва почти невъзможно заради липсата на пазар. Слабо субсидиран и силно конкуриран от евтин внос, секторът е пред най-тежките си дни, предаде Нова телевизия.
Към края на месец май започва беритба на по-ранните сортове череши. Когато дойде време за средноранните сортове, цената вероятно ще нарасне с 10-15%, прогнозира Димитър Сотиров от Института по земеделие.
По думите му към края на май започва беритба на по-ранните сортове. “Те не са с такова качество като средноранните, около 10-15 юни. Тогава ще имаме истинска качествена череша. Би трябвало да поскъпне. Цената може да нарасне с 10-15%. Миналата година цените се движеха от 1,50 до 2,20 лв. за килограм от градините, това не е добре за производителите, но са принудени да продават на такава цена. Тази година може би цената ще стигне до 2,50 лева. Търговците злоупотребяват с производителите и консуматорите на плодове, като увеличават цената с колкото си искат. Най-скъпите череши са ранни от Чили и Аржентина, но те са не повече от 500 килограма общо”, посочи Сотиров.
На фона на поскъпването на почти всички потребителски стоки, търговци прогнозират и значително увеличение на цената на черешите. В сектора вече съобщават за добри новини – студеното време забавя растежа на черешовите насаждения близо до село Ябълково край Кюстендил, съобщава Нова телевизия.