Кое е най доброто сирене за сърцето ни и какви са неговите ползи?

81

Консумацията на определен вид сирене е полезна за сърцето и допринася за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания. Това е група от заболявания, които засягат сърцето и кръвоносните съдове.

Те включват коронарни, мозъчно-съдови и ревматични заболявания, вродени сърдечни заболявания, тромбоза и белодробна емболия. Основните рискови фактори са възникването им са липсата на физическа активност, тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и нездравословно хранене. Високото кръвно налягане, високата кръвна глюкоза, високите липиди в кръвта, наднорменото тегло и затлъстяването могат да сигнализират за наличието на сърдечно-съдови заболявания.

Според учени от Харвардското училище по обществено здраве, най-добрата диета за превенция на сърдечно-съдови заболявания е диета с високо съдържание на плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, ядки, риба, птиче месо и растителни масла. Те също така препоръчват намаляване на червените и преработените меса, рафинираните въглехидрати, храни и напитки с добавена захар, алкохол, натрий и трансмазнини. Въпреки това, често срещано погрешно схващане е, че хората, които страдат от сърдечно-съдови заболявания или са изложени на риск, трябва напълно да избягват мазните храни. Хората със сърдечни заболявания не трябва да премахват сиренето от диетата си, а просто да консумират високомаслени сирена в умерени количества, предаде “actualno.“

По-специално синьото сирене има редица ползи за здравето, свързани с витамините и минералите, които съдържа. Бактериалните култури, които то съдържа, може да бъде наистина полезни за хората със сърдечни проблеми. Учените допълват, че сиренето Рокфор е най-здравословно сирене за сърцето. „Това се дължи на наличието на вторични метаболити, произведени от бактерията Penicillium roqueforti и други гъбички“, поясняват експертите. Тези бактерии имат способността да инхибират биосинтезата на холестерола и бактериалния растеж. „Те могат да бъдат ключов механизъм в превенцията на сърдечно-съдовите заболявания“, заключават изследователите.

По публикацията работи: Велислава Велева