Вероятно малцина са чували за котката манул, известна още като паласова котка, в чест на откривателят й Петер Симон Палас. Това е един от най-редките и очарователни видове котки на планетата.
Този вид котка вирее в планинските, труднодостъпни райони на Централна Азия – Монголия, Китай и Тибет. Хранят се предимно с гризачи и дребни животни, но може да ловуват и птици и насекоми. Способни са да издържат дълги периоди на гладуване поради значителните запаси от мазнини в тялото.
マヌルネコのアズちゃん
2023.03📷#manul #Манул #Pallascat pic.twitter.com/1ySvVI9Gp3— amie アミィ (@manul_amie) April 4, 2023
Характеризира се като средно голям бозайник, достигаща дължина от 57 до 62 см, с тегло между 2 и 5 килограма. И въпреки своята красотата и чар, тя е застрашен вид – поради загубата на естествени местообитания и безразборен лов.
Тази порода котки има своя специфичен външен вид, който я разграничава от другите видове. Отличава се с гъста козина, малки заоблени уши и сплескана муцуна с мрачното си изражение, заради което изглежда сякаш винаги е ядосана и недоволна. Любопитното е, че може да оцелее дори на място, където никога не бихме помислили, че има форми на живот, каквито са върховете на Еверест, пише “Лайфстайл.“
Grumpy looking but equally cute manul (Pallas) cat family. pic.twitter.com/YLXNcbNySE
— Manish (@WithManish0) April 3, 2023
Видът е открит след проучвания на изследователски екипи от американското общество за опазване на дивата природа. Изследванията им се базират на котешките изпражнения, намерени в района на Хималаите. Котките от вида палас комуникират помежду си чрез вокализации и химически сигнали. Те самотни хищници, денем живеещи в пещери и активни основно през нощта. Способни са да оцеляват в сурови климатични условия, дори на екстремни минусови температури заради голямата си адаптивност.
По публикацията работи: Велислава Велева