Пентагонът започва да се подготвя, на фона на разполаганите ракети и лазери от страна на Русия и Китай. Смята се, че въпросните ракети и лазери могат да навредят на сателити в Космоса, като това би довело до нарушаване на военни и граждански комуникации
Пентагонът се подготвя за евентуален бъдещ конфликт в космоса, тъй като Китай и Русия разполагат ракети и лазери, които могат да унищожат сателити и да нарушат военни и граждански комуникации, съобщи „Уолстрийт Джърнал“.
„Не можете да копаете окопи в космоса“, каза Марти Уелън, старши вицепрезидент на групата за отбранителни системи в The Aerospace Corp., федерално финансирана изследователска група.
Този месец Белият дом предложи годишен бюджет от 30 милиарда долара за космическите сили на САЩ, почти 4 милиарда долара повече от миналата година и по-голям скок, отколкото за други служби, включително военновъздушните сили и флота.
Космическите сили бяха създадени през 2019 г. като шестата ръка на армията, разпределяйки отговорности, които някога бяха на ВВС. Основна цел на самостоятелната сила е да планира, оборудва и защитава интересите на САЩ в космоса за всички служби и да фокусира вниманието върху възникващите заплахи.
За първи път искането за разходи включва и планове за симулатори и друго оборудване за обучение на „Пазителите“, както са наречени членовете на Космическите сили, за потенциална битка. 16 000-те пазители са натоварени с изстрелването на ракети, сателити и наземно комуникационно и сензорно оборудване.
Космосът също става претъпкан, като броят на проследяваните обекти в орбита вече надхвърля 48 000, повече от два пъти през последните четири години.
САЩ, Китай и Русия са подписали договор за използване на космоса за мирни цели, включително научна работа. И трите държави имат значителни военни активи в космоса.
Точно както на Земята, Китай е голямата грижа на Пентагона в космоса. При разкриването на отбранителна стратегия в края на миналата година администрацията на Байдън определи Китай като най-голямата опасност за сигурността на САЩ.
В космоса заплахите от Китай варират от изстрелвани от земята ракети или лазери, които биха могли да унищожат или извадят от строя сателити на САЩ, до заглушаване и други кибер намеси и атаки в космоса, казаха служители на Пентагона. Китай е инвестирал сериозно в своята космическа програма.
Превод и редакция: Пламена Сутева