Очаква ли ни драстично поскъпване на яйцата за Великден?

63

Цената на един от най-използваните във всяко домакинство продукт – яйцата, отбеляза рекорден ръст. Само за няколко месеца тя се повиши с повече от 70%. По думите на Ивайло Гълъбов – председателят на Съюза на птицевъдите, без съмнение има “лоши търговски практики.“

Той изказа мнение относно актуалната тема а именно, че не се очаква яйцата да поскъпнат около Великден. 

Увеличението от 70% на цените на яйцата е на годишна база. Ако погледнем месечната база – поскъпването за ЕС е 3,5%, а за България – 2,6 на сто, което показва, че по-скоро у нас се наблюдава задържане на цените. На едро от завод бройката излиза на 28 стотинки без ДДС. Това са едни от най-ниските цени в ЕС. В Германия са с 15% по-скъпи, в Хърватска са по-скъпи с 20 на сто, а в Полша – с 10%. Имаме сериозен експорт в момента. Това заяви председателят на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов в ефира на „България сутрин“.

„Търговията в страната е конкурентна и не може да става въпрос за сериозно влияние в бизнес средата. Премахването на ДДС за яйцата ще се отрази моментално на цената“, подчерта той.

„В България се получава подкрепа за сектора по няколко механизми – за хуманно отношение към животните и ликвидиране на последствията от войната в Украйна. Имаме ангажименти и по програмата за развитие на селските райони. У нас се наблюдава задържане на поголовието, а проблемите ни са от това, че имаме няколко засегнати ферми от птичи грип“, коментира Гълъбов. Той беше категоричен, че няма да има недостиг на яйца покрай празниците.

„Помагаме много сериозно на гръцките пазари. Разчитат основно на нас за количества, които не им достигат“, отбеляза гостът. Гълъбов цитира данни, според които Германия, Полша, Испания и Холандия са лидери в производството на яйца. Той акцентира и върху цените на пилешкото в страната.

„Според Евростат цените на пилешкото през февруари са били 4,28 лв. за кг. Те също са едни от най-скъпите в ЕС. С 80 на сто по-скъпи са пилетата в Германия, Франция – с 50 на сто, и Хърватска – с 20%. На пазара се внася основно месо от Полша, предназначено за индустрията“, обобщи гостът.

По публикацията работи: Велислава Велева