Големите петролни компании – от базираните в Обединеното кралство BP и Shell до международни гиганти като ExxonMobil и норвежката Equinor – обявяват удивителни печалби. Всички те се възползват от скока на цените на петрола и газа след нахлуването в Украйна.
Докато те събират печалбите, хората по света се борят да плащат сметките си за енергия и да зареждат колите си – което води до призиви за по-високи данъци върху тези компании.
И така, как правят толкова много пари и трябва ли правителствата да се намесят, за да ги спрат?
Защо цената на петрола скочи?
Петролът и газът се търгуват по целия свят и ако доставките са недостатъчни и търсенето е високо, продавачите могат да изискват повече и цената да се покачи.
Преди войната в Украйна Русия беше най-големият износител на нефт и природен газ в света.
Голяма част от парите, които хората платиха, за да купят този петрол и газ, отидоха при руското правителство – този износ съставляваше 45% от руския държавен бюджет през 2021 г.
След инвазията западните страни, включително Обединеното кралство и ЕС, се опитаха да спрат (или поне масово да намалят) вноса на енергия от Русия, за да избегнат финансирането на руската армия и подкрепата на враждебен режим.
Страните, които не искаха да купуват от Русия, трябваше да плащат много по-високи цени за петрола, произведен другаде.
Така или иначе цените на петрола вече се покачваха, тъй като икономиките се отваряха отново след блокирането на Covid-19 и хората се нуждаеха от повече петрол.
В деня след руската инвазия цената на петрола надхвърли 100 долара за барел и достигна връх от над 127 долара през март, преди да падне отново до около 85 долара. Цените на газа също скочиха след инвазията.
Петролът и природният газ са от решаващо значение за почти всеки аспект от съвременния живот. Петролът се използва за производство на бензин и дизел, а природният газ се използва за отопление и готвене.
Те се използват и в селското стопанство, производството на електроенергия и други промишлени процеси, които правят всичко – от торове до пластмаси.
Така че устойчивото покачване на цените на петрола и газа повишава цената на много други неща, които купуваме, предизвиквайки кризата с разходите за живот, която обхвана Обединеното кралство – и други страни – през последните месеци.
Защо растящите цени означават повече печалби?
Петролните компании печелят пари, като откриват запаси от нефт и газ, заровени в скали под земната повърхност, и извършват сондажи, за да ги освободят.
Разходите не варират толкова много, когато цената се покачва или намалява, но парите, които печелят от продажбата, варират.
Така че, когато цените на петрола скочиха след нахлуването в Украйна, парите, които тези компании направиха от продажбата на петрол и газ, също се увеличиха значително.
Каква печалба направиха Shell и BP миналата година?
Във вторник BP отчете рекордни годишни печалби от $27,7 милиарда (£23 милиарда) за 2022 г., тъй като намали плановете си за намаляване на количеството петрол и газ, които произвежда до 2030 г. Тези печалби са двойно по-високи от предходната година.
През февруари Shell отчете най-високите си печалби от 115 години. Печалбите достигнаха 39,9 милиарда долара (32,2 милиарда паунда) през 2022 г., двойно повече от общата сума за предходната година.
Печалбите, които правят, не изчезват изцяло – много обикновени хора притежават акции в BP, Shell и други световни петролни компании. Това може да е чрез техните пенсионни фондове и те може дори да не го осъзнават.
Някои от допълнителните печалби се изплащат на акционерите чрез по-високи дивиденти и обратно изкупуване на акции (което увеличава цената на акциите).
Но докато милиардите се търкалят, докато клиентите се борят да плащат сметките си, призивите за по-високи данъци ще продължат.
Колко данъци плащат производителите на нефт и газ?
Големите петролни компании реализираха своите рекордни печалби, дори след като платиха милиарди на правителствата по света.
BP и Shell са в сложно положение, тъй като са със седалище в Обединеното кралство, но произвеждат относително малко количество нефт и газ във водите на Обединеното кралство. Те правят по-голямата част от печалбите си от дейности по целия свят.
Shell е платила 134 милиона долара (110 милиона британски лири) данък върху операциите си в Обединеното кралство през 2022 г. от данъчна сметка за целия свят в размер на 13 милиарда долара.
BP плати 2,2 милиарда долара (1,8 милиарда паунда) под формата на данъци върху операциите си в Обединеното кралство от глобална данъчна сметка от 15 милиарда долара.
Как се облагат петролните фирми в Обединеното кралство?
Петролните компании вече плащат данък върху печалбите си от добива на нефт и газ в Обединеното кралство от 40% – което е по-високо от данъците за други компании.
Но те могат да намалят тази данъчна сметка, като приспаднат разходите за затваряне на стари нефтени платформи или компенсират бъдещи инвестиции и загуби от предишни години.
В някои години BP и Shell не са плащали данък върху операциите в Обединеното кралство и вместо това са получавали плащания от правителството на Обединеното кралство.
След инвазията в Украйна правителството се сблъска с призиви да въведе допълнителен „данък върху печалбите“ върху печалбите на енергийните компании, за да помогне за плащането на растящите сметки за енергия.
Какъв е данъкът върху неочакваните печалби и колко плащат петролните гиганти?
Този вид данък беше въведен през май 2022 г. и беше увеличен от 25% на 35% през ноември. Сега се очаква той да донесе около £40 милиарда допълнително от всички компании, опериращи във водите на Обединеното кралство между 2022 г. и 2028 г.
Данъкът върху неочакваните печалби обаче се прилага само за печалбите от производството на нефт и газ в Обединеното кралство, които представляват само малък дял от печалбите на някои фирми.
Фирмите могат да приспадат повече от 90% от разходите за ново проучване и производство от своите внезапни данъчни сметки, което значително намалява това, което трябва да плащат.
Данъкът върху неочакваните печалби представлява цялата данъчна сметка на Shell в Обединеното кралство и 700 милиона долара (£538 милиона) на BP.
Те са изправени пред призиви да плащат още повече данъци
Политици, еколози, профсъюзи и борци за бедността атакуваха рекордните печалби на петролните компании и се аргументираха за по-високи данъци върху неочакваните печалби.
Те казват, че високите цени са резултат от нещо извън контрола на петролната фирма – война, и че не е честно петролните компании да печелят от страданието на хората.
Някои казват, че по-високите данъци върху неочакваните печалби са добър начин за правителствата да набират пари, защото са лесни за събиране и трудни за избягване.
Дори самият бивш шеф на Shell, Бен ван Берден, се чудеше дали е неизбежно правителствата да трябва да облагат с повече данъци производителите на енергия, за да защитят най-бедните в обществото.
Но петролните фирми твърдят, че по-високият данък върху неочакваните печалби би ги накарал да не са склонни да инвестират в производство в Обединеното кралство и че ще търсят петрол другаде, където данъците са по-ниски.
Harbour Energy, която произвежда повече петрол и газ в Обединеното кралство от всеки друг, съкращава работни места и преразглежда инвестициите си в Обединеното кралство, заради данъка върху неочакваните печалби.
Ако правителството на Обединеното кралство реши да обложи по-високо глобалните печалби на BP и Shell, те биха могли потенциално да преместят централата си извън страната – избягвайки новия данък и лишавайки Обединеното кралство от голяма част от приходите, които плащат в момента.
Петролните компании трябва да работят в свят, в който цената на петрола може да падне, както и да се повиши, с малко предупреждение. Парите, направени в добрите години, помагат да се балансират годините, когато цените на петрола са ниски.
Много петролни компании загубиха милиарди от руски инвестиции миналата година – BP отписа 24 милиарда долара инвестиции в руската петролна компания Роснефт, например.
Те също трябва да инвестират милиарди, за да намерят нови запаси от петрол, за да поддържат доставките, докато светът не премине към възобновяеми източници на енергия.
Енергийните компании също имат голяма роля в това преминаване. BP и Shell инвестират част от милиардите, които печелят от нефт и газ, във възобновяема енергия като слънчеви и вятърни паркове и станции за зареждане на електрически автомобили.
Шефът на BP Бърнард Луни каза, че британската компания „помага за осигуряването на енергията, от която се нуждае светът“, като същевременно инвестира в прехода към зелена енергия.
Главният изпълнителен директор на Shell Ваел Сауан каза, че това са „невероятно трудни времена – виждаме ширеща се инфлация по целия свят“, но че Shell играе своята роля, като инвестира във възобновяеми технологии. Неговият главен финансов директор Шинейд Горман добави, че Shell е платила 13 милиарда долара данъци в световен мащаб през 2022 г.
Въпреки това, BP намали плановете си за намаляване на въглеродните си емисии тази година, тъй като търсенето на петрол и газ е толкова силно.
Намалява ли енергийната горна граница печалбите на петролните компании?
Таванът на цената на енергията беше въведен през 2019 г., за да спре компаниите да надценяват хората, които не са пазарували за по-евтини сделки. Той е насочен към доставчиците на енергия и не засяга печалбите на производителите на петрол и газ.
Превод и редакция: Венета Николова