Механичен слон за провеждане на ритуали се появи в храм в южния индийски щат Керала, съобщава Би Би Си. Инициативата на властите в „Irinjadappilly Sree Krishna“ е част от обещанието им да спрат да използват животни за всякакви празненства. Те се надяват, че това ще помогне за провеждането на празненства „без жестокост“.
Моделът е дарен от организацията „Хора за етично отношение към животните“ (PETA) Индия и актрисата Парвати Тирувоту. Оковани във вериги, оседлани и украсени, слоновете играят важна роля в храмовите празници в Керала. Щатът е дом на около една пета от около 2500-те слона в плен в страната.
In a grand ‘nadayiruthal’ ceremony, a lifelike mechanical elephant named Irinjadappilly Raman was offered to Irinjadappilly Sree Krishna Temple in KeralaPeople for the Ethical Treatment of Animals (PETA) India joined hands with Malayalam actor https://t.co/jGFt3sFkuc
— Bangalore Times (@BangaloreTimes1) February 28, 2023
От години активисти за защита на животните изразяват загриженост за отношението към тях. Миналата седмица Центърът за изследване на правата на животните изпрати писмо до главния министър на щата относно повишената смъртност на бозайниците. В него се посочва, че между 2018 г. и 2023 г. в Керала са умрели 138 слона, отглеждани в плен. PETA заяви, че подлагането на слонове на изключително силни шумове по време на фестивали е „жестоко“ и призова всички храмове в щата да преминат към реалистични механични слонове.
pic.twitter.com/DVScCJQIzk
Kerala’s Irinjadappilly Sree Krishna Temple to use a life-like mechanical elephant to perform rituals effectively sparing the real ones . Looks like some one is setting the way to stopping cruelty to both man and the beast.— S R SANJEEV KUMAR (@ias2990) February 27, 2023
„Крайно време е да направим по-силни и по-въздействащи стъпки към прекратяване на подобни злоупотреби и да позволим на животните да водят уважителен и достоен живот“, добави организацията. Според вестник „Indian Express“ моделът на слона е висок 11 фута 3,3 м, тежи 800 кг и е направен от желязна рамка.
По публикацията работи: Велислава Велева