На въпросa кои подправки можем да отглеждаме вкъщи през зимата, няма правилен отговор, нито пък грешен. Всичко зависи от условията, които могат да се създадат изкуствено в затворено помещение, както и от вкусовите предпочитания.
Няма ограничение в отглеждането на билки и подправки в саксия. Лимитиращ фактор през зимата е само дневната светлина. Ако се осигури допълнително осветяване и достатъчно топлина, дори едногодишните подправки и билки ще станат многогодишни.
Имате ли набор от любими подправки? Защо да не ги отглеждате във вода и винаги да са ви на една ръка разстояние на кухненския перваз или плот? Отглежданите във вода подправки са също толкова вкусни, колкото и тези, посадени в градината. Няма нужда да поливате или да мислите за смяната на сезоните, пише Mila.bg
В саксия могат да се засеят семена от магданоз, копър, босилек, чубрица, джоджен, кервиз и много други. Цяла зима можете да се радвате и на зелени перца от лук или чесън.
Билки и подправки като мента, лавандула, розмарин, мащерка, къри може да се отгледат от семена или да се закупи готов разсад от градинските центрове или големите вериги. И това не са всички, а само най-традиционните. В търговската мрежа се предлага и куркума, въпреки че сърце няма да ви даде да използвате коренището за храна, като видите колко е красив цветът й.
Риган в саксия:
Тази многогодишна подправка се отглежда доста лесно в саксия, защото не изисква нито прекомерна светлина, нито прекомерно поливане. Освен за подправяне на любимите си ястия, можете и да я използвате за направата на чай, който е особено полезен за здравето. При наличие на изобилие от надкореновата част на растението, можете и да я изсушите.
Босилек в саксия:
В саксия можете да отглеждате както обикновения зелен босилек, така и червен босилек. Той обича много слънце и вода, но не е необходимо допълнително да го наторявате.
Розмарин в саксия:
Тази подправка расте относително бавно, но пък е многогодишна. Изисква много топлина и светлина, както и редовно, но не прекомерно поливане. Подобно на останалите многогодишни саксийни подправки, зимно време трябва задължително да бъде прибран в дома в случай, че сте го отглеждали на балкона си.
Мащерка в саксия:
Освен чудесно средство срещу кашлица или простудни състояния, мащерката намира широко приложение и в кулинарията. Тя обича слънцето, но лесно понася засушаването и в случай че сте избрали правилното място за поставяне на саксията ѝ, тя ще ви радва без да изисква особени грижи от вас.
Къри в саксия:
Градинското къри е подправка с много приложения, която спокойно може да бъде отглеждана не само в градината, но и в саксия. То обича светлината, редовното наторяване, но не и преполиването. Можете да го използвате за всякакви ястия както прясно, така и изсушено. Ще добавим и че от него става превъзходен чай, който носи здравословни ползи за организма ви.
По публикацията работи: Велислав Велева