Това е твърдението на гръцкия сеизмолог професор Константинос Синолакис, който споделя, че такива мега-земетресения в региона се случват на всеки 600 до 800 години, а за последно голям трус в Крит се е случил през 1403 г. Друг гръцки учен – Костас Папазачос, професор по сеизмология в университета Аристотел в Солун, споделя, че Гърция е претърпявала много силно мега-земетресение през 365 г. сл. н. е., когато Крит е ударен от земетресение с магнитуд 8,2 или повече.
Гърция може да бъде ударена от голямо земетресение като това, което опустоши Турция и Сирия, казаха поне двама гръцки учени, пише Greek Reporter.
Сеизмологичните прогнози са направени по време на разговори за последиците от природното бедствие в Турция и Сирия. Професорите изразиха опасения, че подобно силно земетресение може да засегне Гърция някъде в бъдеще.
Говорейки в две отделни интервюта, професор Константинос Синолакис и професор Костас Папазачос направиха сходни заключения при оценката на историята на сеизмичната активност в гръцкия регион.
Застрашена ли е Гърция от земетресение?
Говорейки пред MEGA TV, Константинос Синолакис, академичен професор по природни бедствия, подчерта, че повечето от жертвите, засегнати от мощните трусове в Турция и Сирия, са в гъсто населени градски райони, където многоетажни високи апартаменти са се срутили върху техните жители.
На въпрос дали земетресение с подобен магнитуд може да засегне Гърция, професорът обясни, че мега-земетресенията обикновено се случват в региона на около 600 години.
„Последното голямо земетресение в Крит се случи през 1403 г. и се смята, че такива земетресения се случват на всеки 600 до 800 години. Вече сме на „прозореца“ на века, когато може да видим голямо земетресение в гръцката дъга от порядъка на 8,5 по Рихтер“, каза Синолакис.
Костас Папазачос, професор по сеизмология в университета Аристотел в Солун, получи подобни въпроси по време на интервю за ERT относно риска от силна сеизмична активност, засягаща гръцкия регион.
Той каза, че Гърция е преживяла земетресения с подобен магнитуд. Той цитира земетресенията от 7,5 по Рихтер в Аморгос през 1956 г. и земетресенията от 7,2 по Рихтер в Кефалония през 1953 г. като уместни примери.
Гърция обаче е претърпяла още по-силни трусове. През 365 г. сл. н. е. Крит е ударен от земетресение с магнитуд 8,2 или повече. На практика всичко било разрушено или унищожено на острова и последвалите цунамита, причинени от трусовете, засегнали части от днешна Гърция, Либия, Египет, Кипър, Итлей и Испания.
Прогнози за земетресения
На въпрос дали могат да се предвидят големи земетресения като това в Турция и Сирия, Папазахос поясни, че „не можем да предвидим точно кога ще се случи земетресение“.
Превод и редакция: Пламена Сутева