Ще обеднеят ли българите с приемането на еврото? Икономист коментира

55

Експерти коментираха теми, свързани с еврото, като например, защо се отложи неговото приемане у нас и ще станат ли по-бедни българите, ако влязат страната ни влезе в еврозоната. Думата бе дадена на икономиста Виктор Папазов и старши изследователя в Института за пазарна икономика Петър Ганев. Припомняме, че първоначално България се гласеше да влезе в еврозоната на 1 януари 2024 година

„Решението да не приемем еврото от 1 януари беше очаквано. Знаехме, че инфлацията е твърде висока през последните месеци. Бяха положени усилия, но не успяхме”, коментира Петър Ганев в ефира на Нова телевизия.

Според икономиста Виктор Папазов преждевременното влизане в еврозоната ще доведе до обедняване на българския народ и сериозни проблеми. По думите му приемането на еврото няма нищо общо с кредитния ни рейтинг.

„От референдума за влизането в еврозоната има смисъл. Принципна е позицията, че трябва да се пита народът дали трябва да се откажем от националния си суверенитет. Не може едни политици, които не хаят и не знаят какво правят, да взимат решение по толкова важен въпрос. Министър Велкова, преди да се занимава с конвергентните доклади, да беше написала доклад за рисковете от влизане в еврозоната. От доклад на БНБ се вижда, че нито сме готови за тази стъпка, нито ще има ползи за страната ни”, заяви Папазов.

„Ето какво стана през последните 5 години: Имаше усилие да влезем в чакалнята. После се оказа, че трябва да подадем писмо с намерение и да изпълним определени ангажименти, включително да влезем в банковия съюз. Оказа се, че това писмо ще отнеме 2 години. На втората година влязохме в чакалнята. След това стояхме още 2 години. Сега отново подобно на писмото, няма да стане по най-бързия начин. Ние сме в технически доклад”, уточни той.

По публикацията работи: Пламена Сутева