Малките винопроизводители от Мелнишкия район са на ръба на фалити заради нерегистрираните производители, както и заради повишените цени на торове и горива. Трудно намират купувачи за виното, а печалбите са минимални, затова и все повече лозя край Мелник пустеят или биват изкоренявани.
Разходите за торове и горива са тройни и дори четворни, пресмятат стопаните. Винопроизводството е едно от основните препитания в Мелнишкия край. Заради трудностите при правенето на вино и реализирането му на пазара, лозята тук запустяват година след година. Винопроизводителят Тома Куртев, всяка година се грижи за все по-малко лозя.
Тома Куртев – производител на вино: „Имах около 40 декара лозя, намалих от тях доста и сега в момента произвеждам по-малко вино, защото е ниска цената изкупната и на гроздето и на виното. За да продадеш един литър, ти трябва да имаш и печалба и да ти останат средства да си покриеш разходите, къде с 4 лева и ще продадеш и ще попълниш разходите“, разказва той пред Бнт.
Цената на едро на литър вино в момента е около 4 лева, като в сравнение с миналата година има съвсем леко повишение. Митко Манолев – производител на вино: „При нас цената е по-висока, но не достатъчно, за да настигне инфлацията“.
Тома Куртев – производител на вино: „Лозята вече все по-трудно се обработват и затова много хора ги оставят“. Малките производители смятат, че сивият сектор е основен проблем в бранша и очакват държавата да вземе мерки за справяне с нерегистрираните производители.
Митко Манолев – производител на вино: „Това е проблем не само на нас, а на държавата, защото не може да се спре сивата икономика, хората си отглеждат лозя, правят си вино и си го продават за по-малко пари, отколкото всъщност ние трябва да продаваме, съответно на нас ни е много трудно да се борим с тази нелоялна конкуренция“. Освен с производството на вино, хората в Мелник се препитават и с туризъм. След пандемията посещенията в града рязко са намалели.
По публикацията работи: Велислава Велева