Keратин: Същност, функции и положителния му ефект върху косата ни

42

Тялото ни естествено произвежда кератин, който помага за формирането на кожата, косата и ноктите. Ние също може да подпомогнем процеса, като консумираме богати на този вид протеин храни. Например бадеми, авокадо, боровинки, канела, яйца, тиквени семки и други.

Какво представлява кератинът?

Това е вид протеин, който изгражда косата, кожата и ноктите. Може да се открие и във вътрешните органи и жлези. Той е защитен белтък, по-малко склонен към надраскване или разкъсване в сравнение с други видове клетки, които тялото ни произвежда. При животните се намира в перата, копитата и вълната.

Какви видове има?

В организма има 54 вида кератинов протеин, затова ще изброим основните 4 вида.

Тип I:

Сравнително малки протеини, които обикновено са киселинни. Киселинните молекули са способни или да дарят протон (водороден йон) на друга молекула, или да образуват ковалентна (споделяне на електрони между две молекули) връзка с електронна двойка. Този тип играе важна роля в поддържането на здравето на епителните клетки.

Тип II:

Кератините тип II са сравнително големи протеини и имат неутрално рН. Те се състоят от основни неутрални протеини с високо тегло. Тяхната базова неутрална киселинност спомага за балансирането на кератините тип I и регулира клетъчната активност, пишат от forlife.bg

Алфа-кератин:

Срещат се предимно в човека и вълната на други бозайници. Този тип допринася за структурната цялост на епителните клетки, тъй като те са влакнести и поддържат спирална форма.

Бета-кератин: Те се срещат само при птици и влечуги.

Какви предимства има при употребата за коса?

По време на кератиновата процедура в косата се добавя изкуствен, за да изглежда тя гладка, блестяща и права, което я прави много популярна сред жените и мъжете.

Процедурата по същество възстановява косата, като връща изгубения протеин в кичурите. Някои шампоани и балсами съдържат протеина, но обикновено най-голям резултат ще видите от процедура, извършена в салон – от професионалист. Съществуват такива процедури и за домашна употреба.

Растеж на косата:

Кератинът може да заздрави и укрепи косата така, че да не се къса лесно. Това създава впечатлението, че тя расте по-бързо, защото краищата й не се късат.

Гладка и блестяща коса:

Протеинът изглажда клетките, които се наслагват една върху друга, за да образуват нишките на косъма, което означава по-поддаваща се на оформяне коса и по-малко накъсване. Така косата изсъхва без накъсване и има лъскав, здрав вид. Може също така да намали цепенето на краищата, като временно съединява косата.

По-лесно оформяне на косата:

Кератиновите процедури правят косата по-податлива на оформяне, особено ако е къдрава или гъста. Ако постоянно третираме косата си с топлинни уреди за оформяне (преса, маша, сешоар и т.н.), ще забележим, че при употребата на кератин косата ни изсъхва по-бързо. Някои хора смятат, че протеинът съкращава времето за сушене на косата им повече от два пъти.

Запечатва цвета:

Терапията може да се прилага върху естествена или химически третирана коса. Кератиновите процедури – вкъщи или в салона, са най-подходящи за хора със суха, увредена и непокорна коса. Това се дължи на факта, че той възстановява ствола на косъма, изглажда кичурите и придава блясък. Хората с тънка и фина коса може да не останат достатъчно доволни. По време на процедурата в косата се добавя изкуствен кератин, за да изглежда гладка, блестяща и права. Тези процедури запълват порестите места в косъма, които са се появили вследствие на загубата на протеина. Процедура възстановява косата, като връща изгубения протеин в кичурите ни.

По публикацията работи: Велислава Велева