По думите на Ердоган, Швеция не трябва да си прави изобщо труда да опитва, защото те няма да кажат “да“ на нейната кандидатура за НАТО. Той добави, че страната гледа положително на кандидатурата на Финландия. Още в неделя Ердоган намекна за страната, която би заела Анкара, свързана с кандидатурата за приемане в НАТО.
Ден по-късно подобна заявка направи и турският външен министър Мевлют Чавушоглу. „Швеция не трябва да си прави труда да опитва в този момент. Няма да кажем „да“ на кандидатурата им за НАТО, докато позволяват изгарянето на Корана“, отсече той в реч пред депутатите от Партията на справедливостта и развитието в парламента.
В момента процесът по одобрение на кандидатурата на Швеция е спрян. За присъединяването на двете страни към НАТО е необходимо одобрението на съответния законопроект от турския парламент. Миналата седмица Ердоган каза, че Швеция не трябва да очаква подкрепата на Турция за нейното членство в НАТО след протеста край турското посолство в Стокхолм през уикенда, включително изгарянето на копие от Корана.
Швеция и Финландия кандидатстваха миналата година за присъединяване към Организацията на Северноатлантическия пакт, след като Русия нахлу в Украйна, и сега се нуждаят от подкрепата на всички настоящи държави от НАТО, за да придвижат кандидатурата си. Те обаче се сблъскаха с опозиция от Турция, която ги обвинява, че подкрепят и укриват кюрдски бойци и други групи, които Анкара смята за терористи. В последствие Анкара оттегли възражението си при условие, че двете скандинавски страни се съобразят с исканията й.
По-рано Финландия намекна, че може да раздели кандидатурата си от Швеция след срива на отношенията между Анкара и Стокхолм. По-късно обаче финландският външен министър Пека Хаависто оттегли това си изявление и вместо това заяви, че ще се запази позицията за обща кандидатура с Швеция и все пак уточни, че е възможно разделяне, ако Швеция получи перманентен отказ от Турция за влизане в блока.
По публикацията работи: Велислава Велева