Ето какво се приготвя на трапезата за Атанасов ден. Тайната на две характерни блюда (РЕЦЕПТИ)

193

Според народните вярвания Атанасовден бележи средата на зимата, и след него тя си отива, затова на места се нарича и „Среди зима“. По традиция на трапезата присъстват пиле с ориз, свинско с бамя, прясна питка които се раздават на близки и съседи за здравe.

Празникът се чества и за умилостивяване на болестите. Жените пекат питки, които се надупчват с вилица, за да не се надупчат децата от шарка. Пекат се и обредни хлябове нашарени със символи за плодородие. Често те са „благи” – намазани с мед.

На Атанасовден се коли черно пиле или кокошка, което се приготвя с ориз и се раздава на съседи и близки против болести. Спазват се строго забраните да не се вари боб, леща, царевица, за да не боледуват децата от шарка. В някои райони на страната се приготвя и свинско с бамя, която е събрана и изсушена през лятото.

Печено пиле с бира и салвия:

Продукти: пиле – около 1.5 кг охладено, ориз – 1 ч. ч, моркови – 3 бр. Средни, гъби печурки – 300 гр., чесън – 3-4 скилидки, масло – 60 г, вода – 80 мл бяло, бира – 300 мл, сол – 2 ч.л., пушен червен пипер – 1 ч.л., черен пипер – 1/2 к.л., мащерка – 4 клонки, прясна салвия – 5 листа

Приготвяне: За това крехко печено пиле се измива хубаво и се подсушава.

Маслото се оставя предварително на стайна температура, за да е меко. Към маслото се добавя солта, черния пипер и пушения червен пипер. Разбъркват се хубаво и със сместа се намазва пилето отвътре и отвън. Поставя се в плика в голяма правоъгълна тава и се добавят около него нарязаните моркови, гъби, ориз, чесън и клонките прясна мащерка и листенцата салвия.

Може да сложите и в кухината на пилето няколко клонки мащерка и 1-2 листенца салвия. Накрая се наливат бирата, виното водката и водата. Пликът се завързва и пилето в плик се поставя в тава. Пече се в предварително загрята фурна на 190рC докато кожата на пилето стане златиста.

Лесна содена питка:

Продукти: 2 ч.ч. брашно, 1 ч.л. сол, 1 ч.л. сода за хляб, 1 с.л. оцет, 3 с.л. олио, 1 ч.ч. вода

Приготвяне: Содата се погасява в оцета. Брашното се пресява и се прави кладенче. В него се слагат солта и олиото и при бавно добавяне на 1 ч.ч. хладка вода се замества меко тесто.

Овалва се в брашно и почива 10 минути. В намазана с олио тавичка с ръце се оформя питка, като се оставя малко тесто за украса. С вилица се набожда цялата питка, за да не се пукне. От оставеното тесто с намазнени ръце се правят фигурки с традиционни мотиви върху питката – грозд, слънце, кръст или според фантазията. Намазва се с олио и се пече 30-35 минути на 180 С. Като се извади от фурната, се напръсква с вода и се завива с кърпа, за да омекне.