Това казват учени, след провеждане на ново изследване. Причина за токсичността са т. нар. невидими химикали, наречени PFAS. Те по принцип се използват в производството на незалепващи тигани, текстил, пожарогасителни пяни и опаковки за храни. После обаче постепенно се наслояват в природата с времето.
Изяждането на една сладководна риба, уловена в река или езеро, е равносилно на пиенето за един месец на вода, замърсена с токсични „вечни химикали“, се казва в ново изследване.
Известно е, че невидимите химикали, наречени PFAS, са разработени за първи път през 40-те години на миналия век, за да устояват на вода и топлина, и сега се използват в изделия като незалепващи тигани, текстил, пожарогасителни пяни и опаковки за храни. Заради неразрушимостта на PFAS, пер- и полифлуороалкилните вещества се натрупват с течение на времето във въздуха, почвата, езерата, реките, храните, питейната вода и дори в телата ни.
Нарастват призивите за по-строго регулиране на PFAS, които са свързани с редица сериозни здравословни проблеми, като увреждане на черния дроб, висок холестерол, намалени имунни реакции и няколко вида рак.
За да установи замърсяването с PFAS в местно уловена риба, екип от изследователи анализира над 500 проби от реки и езера в САЩ в периода 2013-2015 г. Според новото проучване, публикувано в списание Environmental Research, средното ниво на PFAS в рибата е било 9500 нанограма на килограм. Близо три четвърти от откритите „вечни химикали“ са PFOS – един от най-разпространените и опасни от хилядите PFAS.
Изчисленията на изследователите показват, че изяждането само на една сладководна риба се равнява на пиене на вода с PFOS в концентрация 48 части на трилион в продължение на един месец.
„Вече не мога да погледна риба, без да си помисля за замърсяването с PFAS“, каза Андрюс, един от авторите на изследването, цитиран от БГНЕС.
По публикацията работи: Пламена Сутева