На второ четене с 13 гласа „за“ одобриха законопроект за предоставяне на въоражение на Украйна

190

Парламентарната комисия по отбраната подкрепи на второ четене законопроект за ратифициране на Споразумението между министерствата на отбраната на България и на Украйна относно безвъзмездно предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси. „За“ гласуваха 13 депутати, двама – „против“, а един – „въздържал се“.

В петък на първо четене в зала народните представители подкрепиха законопроекта, като „за“ гласуваха 130 депутати, а „против“ – 36. Също в петък мнозинството депутати гласуваха „за“ проект на решение за оказване на военна и военнотехническа подкрепа на Украйна.

„Надявам се това да бъде един първи етап и да има последваща помощ, която България да окаже на Украйна“, каза пред журналисти председателят на комисията по отбрана Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС). Основната част от военната помощ, която страната ни ще изпрати, е за защита на населението и на обектите от въздушни атаки, обясни Гаджев.

„Помощта, която се отпуска, по никакъв начин не застрашава възможностите на Българската армия да изпълнява своите конституционни задължения или да намалява способностите й“, заяви Гаджев.

Въоръжението, което се предоставя е в две насоки в два списъка. В първия списък, който е големият по обем е директно предоставяне на Украйна, а вторият списък е за тренировъчната мисия в Полша или Германия според потребностите на украинската страна. Категоричен съм, че това, което се предоставя и в двата списъка няма по никакъв начин да накърни отбранителните способности на нашата армия. Това заяви служебният министър на отбраната Димитър Стоянов след заседанието на комисията по отбрана, предаде репортер на БГНЕС. Стоянов каза, че един съюзник е изявил желание да ни предостави техника, но това е в начален етап и поради тази причина министърът отказа да даде повече подробности. „За Сухопътни войски става въпрос“, допълни той.

Министърът на отбраната обясни, че след ратификацията в Народното събрание има още една стъпка. „Да има указ на президента, който да потвърди закона за ратификация. Решението е на президента, нека да го оставим да вземе своето решение. Това е детайл, преди който детайл ние няма как да предоставим военното имущество на украинската страна“, отбеляза той.

По публикацията работи: Велислава Велева