Ягуарът е най-големият представител от семейството на котките, който понастоящем живее в Южна Америка. Днес Аржентина е обител на 200-250 ягуара, които заемат едва 5 процента от територията, из която някога са бродили.
Две ягуарчета ще живеят на свобода заедно с майка си в национален парк в Аржентина след успешен опит за развъждането им в плен с цел да се подпомогне опазването на вида, класифициран като „почти застрашен“ от изчезване, предаде Ройтерс.
Майката Мбарете се завръща в националния парк „Ибера“ в североизточната провинция Кориентес, този път с малките си, след осеммесечен престой в националния парк „Ел Импенетрабле“ в Чако, където се чифтоса с баща им.
Бебетата внасят важно генетично разнообразие в популацията от 12 ягуара, които понастоящем обитават парка близо до границата на Аржентина с Бразилия и Парагвай.
Себастиан Ди Мартино от фондация Rewilding Argentina обяснява, че е било необходимо Мбарете да бъде държана в полуплен с див партньор, преди да бъде преместена.
„Това е крайно, но необходимо действие, ако искаме опасността от изчезване, която грози вида, да стане обратима“, каза Ди Мартино.
Като едър хищник ягуарът играе решаваща роля за здравето на екосистемата като цяло. Ловът, фрагментацията на местообитанията му, недохранването и намаляването на плячката обаче са станали причина видът вече да е опасно близо до изчезване.
Добрата новина е, че перспективите се подобряват. Седемдесет години след изчезването им от Националния парк „Ибера“ ягуарите отново се завръщат в него благодарение на усилията за опазването им.
По публикацията работи: Силвана Димитрова