Това заяви Атанас Зафиров от БСП. По негови думи това е така, тъй като България бива управлявана от служебни кабинети, назначавани еднолично от президентската институция, които не подлежат и на парламентарен контрол
„От известно време на практика функционираме в условията на почти президентска република дотолкова, доколкото се управляваме от служебни правителства, назначавани еднолично от президентската институция и неподлежащи на парламентарен контрол. Това вече се проточи необичайно много във времето и е очевидно, че този модел не работи добре. Това е аргумент да засилим нашите усилия да сформираме редовен кабинет.“ Това заяви заместник-председателят на парламентарната група „БСП за България“ Атанас Зафиров в ефира на Нова телевизия.
Той каза още, че не споделя квалификацията „хартиена коалиция“, като подчерта, че коалиция няма, а на преден план е изведен държавният интерес.
„Позицията ни не е от последните седмици и дори месеци. Видяхме, че този модел, който въведохме, не работи достатъчно добре – не е ефективен и ограничава възможността на част от гражданите да гласуват. Но това не е връщане на хартията, а въвеждане на смесен модел“, обясни Зафиров.
Той посочи и друг аргумент: „Има основателни съмнения за манипулации на машинния вот. Затова подкрепихме и законопроекта на „Демократична България“, който включва засилен контрол върху кода на машините, възможности за видеонаблюдение, преброителни центрове. Ние сме за максимална прозрачност.“
„По никакъв начин гласуването за въвеждане на смесено гласуване не може да бъде платформа за съставяне на правителство“, категоричен бе Атанас Зафиров, като посочи, че възможности за това ще се търсят в друга посока – съвпадение в програми, национални приоритети и личности, които биха реализирали тези приоритети.
„Ако бъдем поканени от „Продължаваме промяната“ на разговори и за участие в евентуален кабинет, има голяма доза вероятност да подкрепим този подход, тъй като правителството, в което участвахме двете формации, работеше добре“, коментира социалистът, но обърна внимание, че се избързва с тази тема, тъй като още не са изчерпани възможностите по първия мандат: „Има възможност партиите, които гласуваха за предоставяне на оръжия на Украйна или партиите, които свалиха редовното правителство, да се съберат.“
„Малко странна е срещата между ГЕРБ и ПП, защото и двете партии демонстрираха абсолютна непоносимост в последно време и накрая сядат на една маса, макар с предварителната уговорка, че това не са разговори за правителство“, посочи още Атанас Зафиров.
По публикацията работи: Пламена Сутева