От „Промяната“ искат реформи в „швейцарското правило“ за индексациите на пенсиите

478

Депутатите от „Продължаваме Промяната“ внесоха промени в Кодекса за социално осигуряване. Предложението цели изменение в механизма за осъвременяване на пенсиите, съобщиха от партията. Целта е да няма драстично разминаване в пенсиите на хора с еднакъв стаж.

Промените в така нареченото „швейцарско правило“ няма да допуснат повече разминавания между старите и новоотпуснатите пенсии на лица с еднакъв стаж и принос към системата, пише в мотивите, предава NOVA.

Припомняме – „швейцарското правило” е формула за изчисление на актуализация на пенсиите, в които се включва и процента инфлация.

Законопроектът предвижда промени в действащия механизъм за осъвременяване на пенсиите или така нареченото „швейцарско правило“. Чрез промените доходите на пенсионерите ще се индексират със 100% от нарастване на средния осигурителен доход или със 100% от нарастването на инфлацията, в зависимост от това кой показател нарасне повече.

„Настоящият механизъм за осъвременяване на пенсиите действа през последните 16 години. Досега пенсиите са индексирани единствено с 50% от нарастване на средния осигурителен доход и 50% от нарастване на инфлацията, а през 2010, 2011, 2012, 2017, 2018 и 2019 г. правилото дори не се е прилагало. При отпускане на нова пенсия тя се изчислява с целия натрупан ръст на осигурителния доход, което създава разликата”, пишат от ПП.

Справедливото индексиране на пенсиите е сред 16 приоритета, за които „Продължаваме Промяната“ вече работи в 48-ото Народно събрание.

От партията уверяват, че предложената промяна няма да постави под риск финансовата устойчивост на пенсионната система и държавния бюджет. „При осъвременяване с целия ръст на осигурителния доход, приходната част ще бъде подсигурена от съответните увеличени постъпления от осигуровки. В случаите на осъвременяване с ръста на инфлацията, приходната част ще бъде подсигурена от увеличените постъпления в държавния бюджет поради инфлацията”, изчисляват от партията.

По публикацията работи: Силвана Димитрова