Експерт разкри кои витамини могат да се пият заедно и кои не

114

Настъпи сезонът на гриповете, настинките и вирусите. Ето защо много хора прибягват към употребата на най-различни витамини и хранителни добавки, за да подсилят имунната си система. Не всички витамини обаче са съвместими един с друг или пък с някои видове храни и напитки

Обикновено през тази част от годината започваме активен прием на витамини. Но в случая също трябва да се внимава, пише zdrave.to.

Ако приемате няколко витамина и минерала наведнъж, важно е да знаете как да ги комбинирате, за да извлечете максимална полза от тях.

Някои витамини могат да пречат на усвояването си един на друг, което означава, че не трябва да се приемат заедно. Кои витамини могат и кои не могат да се комбинират?

Руският диетолог д-р Наталия Щеглова разкри кои са правилните комбинации. Витамините A, D, E, K и Омега-3 са мастноразтворими. Това означава, че ако ги пиете само с вода и без прием на мазни храни, те няма да бъдат асимилирани и съответно тялото ви няма да извлече полза от тях.

Що се отнася до съвместимостта, витамините А и D, по-добре е те да се приемат отделно, с определен интервал от време. Същевременно витамините Е и К са съвместими един с друг, А и Е също.

Витамин С и всички витамини от В-комплекс не се абсорбират с мазнини. Те трябва да се приемат само с вода. По-добре е да ги пиете на празен стомах, преди хранене. Но е важно стомахът ви да е здрав.

Някои от тези витамини могат да раздразнят лигавиците. Разрешен е съвместният прием на B12 с B9, както и на витамин С – с В1, В2, А, Е и желязо.

В никакъв случай не приемайте цинк и мед едновременно! Въпреки че често при наличието на дефицит на единия от тези минерали в тялото, се установява и недостиг на другия, те не трябва да се приемат заедно.

Например, може да пиете цинк сутрин, а мед – вечер. Какво се съчетава с цинк и мед? Неговите кофактори са витамините А, Е, В3, йод. Медта може да се приема с йод и желязо. Много хора приемат магнезиеви добавки постоянно. Те може да се комбинират с витамин D, B6 и B9.

По публикацията работи: Пламена Сутева