Страната води преговори за членство в ЕС от далечната 2014 година. За по-нататъшната финансова подкрепа на Сърбия, както се посочва в текста, ще зависи от отношението на Белград към Москва
Европейският парламент ще поиска от Европейския съюз (ЕС) да спре преговорите за присъединяване със Сърбия, докато Сърбия не наложи санкции на Русия.
Това се посочва в проектодоклада за новата стратегия на ЕС в процеса на разширяване от 26 септември.
„Да се даде приоритет на привеждането в съответствие на присъединяващите се държави към общата външна политика и политика за сигурност на ЕС и да ес осъществи напредък в преговорите за присъединяване със Сърбия, само ако страната се присъедини към санкциите на ЕС срещу Русия“, се посочва в проекта, съобщи Нова.
В предложения документ сред компромисните изменения евродепутатите включиха и финансови условия.
По-нататъшната финансова подкрепа за Сърбия, както се посочва в текста, ще зависи от отношението на Белград към Москва, но също и от напредъка в демокрацията, върховенството на закона и „приемането на ценностите и приоритетите на ЕС“.
„Да се преразгледат всички фондове на ЕС за Сърбия в тази светлина, особено всички проекти, финансирани по Икономическия и инвестиционен план за Западните Балкани, за да се гарантира, че всички разходи на ЕС са напълно в съответствие със собствените стратегически цели и интереси на ЕС“, гласят компромисните изменения.
Уточнява се, че компромисните изменения са онези изменения, които са включени в окончателния проект и които са резултат от споразумение между основните политически групи и докладчиците в сянка.
Тези изменения винаги се гласуват при окончателното гласуване, тъй като са резултат от споразумение.
Сърбия е единствената държава в региона, която не е наложила санкции на Русия.
Тя води преговори за членство в ЕС от 2014 г. Върховенството на закона, както и отношенията с Косово се смятат за ключови елементи, които определят напредъка на процеса на присъединяване. Но от началото на войната в Украйна на 24 февруари, отношенията с Русия също станаха важни и те ще бъдат ключови за решението за откриване на нов клъстер.
По публикацията работи: Станислава Гавазова