Насекоми и техните яйца са използвани при шиенето на сватбената рокля на Елизабет II

693

Това споделя специалист по градинарство от Великобритания, който твърди, че неговата баба е отглеждала копринени буби, от които е създаден сатенът за роклята на кралица Елизабет II. Той посочва това, че мъртвото насекомо и неговите яйца са били използвани при шиенето на празничните дрехи на кралицата

Британски специалист по градинарство разкри подробности около създаването на булчинската рокля на покойната кралица Елизабет II. Това стана известно в ефира на телевизионното предаване Antiques Roadshow по BBC.

Гостът на програмата Том Дайк разказа на репортери за тъканта на сватбената рокля на монарха, в която тя се омъжи за принц Филип на 20 ноември 1947 г. Събеседникът показа кутия с мъртва пеперуда Bombyx mori („копринена буба“) и нейните яйца, които според експерта се използват при производството на коприна.

„Баба ми отглеждаше копринени буби, от които беше създаден сатенът с цвят на слонова кост за роклята на кралицата. Мъртвото насекомо и неговите яйца, които ви показвам, някога са били използвани при шиенето на празничните дрехи на Елизабет II “, подчерта градинарят.

Известно е, че дизайнът на роклята е разработен от кралския моделиер Норман Хартнел. Сватбеният образ на кралската особа беше украсен с 10 000 перли, кристали и скъпоценни камъни, сред които диаманти, опали и аметисти. Общо създаването на тоалета отне седем седмици, а цената му беше оценена на 30 хиляди лири стерлинги, пише БГНЕС.

През юли 2020 г. британската принцеса Беатрис се омъжи във винтидж рокля на Елизабет II. На сватбата си с италианския аристократ Едуардо Мапели-Моци тя носеше рокля, проектирана за покойната кралица от модния дизайнер Норман Хартнел през 1967 г. Беатрис също носеше тиара на кралица Мери, Елизабет се омъжи със същото украшение.

По публикацията работи: Пламена Сутева