Предстои спешна среща в ЕК заради енергийната криза: Кога ще се състои и кой ще присъства?

43

Въпросната среща е свикана от Европейската комисия и предстои да се състои този септември. На извънредната среща ще присъстват енергийните министри от страните в ЕС. Очаква се да бъдат разгледани и обсъдени мерки за преодоляване на енергийната криза в Европейския съюз, която се задълбочи в началото на месец юли. 

Европейската комисия (ЕК) ще свика нова извънредна среща на министрите на енергетиката на ЕС до края на септември, за да разгледа мерки за преодоляване на енергийната криза. Испанският вицепремиер и министър на екологичния преход и демографските предизвикателства Тереса Рибера съобщи новината пред TV3.

„Разполагаме с набор от мерки, които до голяма степен ни напомнят на това, което правихме в Испания през годината“, каза вицепремиерът. „Ще трябва да видим какви точно условия ще предложи Европейската комисия преди тези заключителни преговори, преди одобрението на регламентите на 30 септември, очевидно преди края на месеца, на извънредното заседание на Съвета по енергетика, което председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще свика отново“, каза тя.

Енергийната криза в ЕС се задълбочи в началото на юли с първите прекъсвания на доставките на газ от Русия за няколко държави от ЕС, свързани по-специално с проблеми с поддръжката на турбините на газопровода „Северен поток“ поради западните санкции срещу Москва. След това Европейската комисия призова държавите от ЕС да се подготвят превантивно за пълно спиране на доставките на руски газ и представи план за доброволно намаляване на потреблението на газ с 15% от всички държави членки в периода от 1 август 2022 г. до 31 март 2023 г., пише БГНЕС.

По-рано министрите на енергетиката на ЕС не успяха да се споразумеят за таван на цените на руския тръбопроводен газ и възложиха на ЕК да проучи възможността за таван на цените на всички видове газ, включително на втечнения природен газ (LNG). Според европейския комисар по енергетиката Кадри Симсон Европейската комисия смята, че е важно да се въведе ценови таван специално за руския газ „поради агресията на Русия срещу Украйна“, но Брюксел се опасява, че въвеждането на ценови таван за втечнения природен газ „може да подкопае сигурността на доставките“.

По публикацията работи: Пламена Сутева