Може и да звучи като нещо, изпълзяло от вашите кошмари, но хлебарките киборги вече са факт и идват като приятели, а не като врагове. Тези хлебарки са известни с възможността да оцелеят в ядрена война и са вдъхновение за редица технологии през последните години. Те са предназначени да влизат в опасни зони, да наблюдават околната среда или да предприемат мисии за търсене и спасяване
Учени от Япония са проектирали ново дистанционно управлявано насекомо, оборудвано с батерийна „раница“, която се захранва от слънчеви панели, пише DailyMail.
Хлебарката, която е отчасти насекомо и отчасти машина, е предназначена да влиза в опасни зони, да наблюдава околната среда или да предприема мисии за търсене и спасяване, без да е необходимо да се зарежда.
Изследователите от RIKEN Cluster for Pioneering Research, Япония инсталираха компоненти в малък корпус, за да позволят всички естествени движения на хлебарката.
Водещият автор Кенджиро Фукуда каза: „Модулът с ултратънка органична слънчева клетка, монтиран в тялото, постига изходна мощност от 17,2 mW, което е над 50 пъти повече от изходната мощност на сегашните най-съвременни устройства за събиране на енергия върху живи насекоми.“
Хлебарките, известни с възможността да оцелеят в ядрена война, са вдъхновение за редица технологии през последните години.
Различни екипи от учени са проектирали робо-буболечки с дистанционно управление, които могат да се катерят по стени, да носят предмети и да намират хора по време на мисии за търсене и спасяване.
Хлебарките са все още живи, но с жици, прикрепени към двата им „cerci“ – сетивни органи в края на корема им – изпращат електрически импулси, които карат насекомото да се движи надясно или наляво.
За изпращането и получаването на тези електрически сигнали е необходима батерия, която трябва да се зарежда.
Затова учените проектираха вградена слънчева клетка, която може непрекъснато да гарантира, че хлебарката остава заредена, докато работи.
Хлебарките обаче разполагат с ограничена повърхностна площ за всички необходими компоненти, за да движат краката си и да я поддържат захранвана.
Решението, публикувано днес в npj Flexible Electronics, беше да се създаде специална „раница“, която може да носи както безжичния модул за управление на краката, така и акумулаторната литиево-полимерна батерия.
Устройството е прикрепено към върха на насекомото върху гръдния му кош и е 3D отпечатано, за да пасне идеално на извитата повърхност на мадагаскарската хлебарка или Gromphadorhina portentosa.
Това позволява на това твърдо електронно устройство да бъде стабилно монтирано върху насекомото за повече от месец, като същевременно оставя и място другаде по тялото за имплантиране на слънчевия панел.
Превод и редакция: Пламена Сутева