Известно е, че погребението на последния съветски лидер Михаил Горбачов ще се състои идната събота (3 септември). Президентът на Русия Владимир Путин обаче, няма да може да присъства на церемонията, тъй като работният му график бил запълнен. Това обяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, който допълни, че поради тази причина руският президент се е простил с Горбачов тази сутрин, като е положил и цветя на ковчега му
Руският президент Владимир Путин няма да присъства на погребението на последния съветски лидер Михаил Горбачов, заяви неговият говорител, предаде БГНЕС.
„Прощалната церемония и погребението ще се състоят на 3 септември, но за съжаление работният график на президента няма да му позволи да присъства“, заяви пред репортери прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков.
Поради тази причина, преди да отпътува тази сутрин на посещение в руския ексклав Калининград, Путин се е простил с последния съветския лидер в Централната клинична болница в Москва и е положил цветя на ковчега му, съобщи БТА.
Погребението на Горбачов ще бъде с елементи на държавно погребение – почетен караул, прощаване, а правителството ще окаже помощ при организацията му, заяви Песков пред журналисти.
Последният съветски лидер почина във вторник вечерта на 91-годишна възраст след „продължително и тежко боледуването“.
Една от водещите политически фигури на 20-и век, Горбачов ще остане в историята с неволното ускоряване на разпадането на Съветския съюз през 1991 г. с подетите от него демократични и икономически реформи, отбелязва Франс прес. Колапсът на СССР, предизвикал геополитическо земетресение, сложи точка на Студената война. Това постави началото на тенденция на разведряване на международните отношения, която обаче се обърна през последните години при руския президент Владимир Путин. Напрежението между Москва и Вашингтон достигна връхната си точка след края на Студената война след началото на руското нападение срещу Украйна на 24 февруари.
Наследството на Михаил Горбачов в Русия се оценява противоречиво. Макар той да е човекът, позволил свобода на словото, мнозина руснаци го обвиняват за разпадането на съветската суперсила и последвалите години на криза.
По публикацията работи: Пламена Сутева