Граждани на Турция се оплакват от зачестяващи откази да получат виза за някоя от 26-те държави от Шенген. Пътуванията им се отменят
Турските граждани, кандидатстващи за виза за някоя от 26-те страни от Шенген, все по-често получават отказ, а пътуванията им се отменят, съобщава „Ройтерс“, цитирани от novini.bg.
Тази седмица Анкара заяви, че това се прави умишлено в опит да се постави президентът Реджеп Тайип Ердоган в трудна позиция преди напрегнатите избори догодина – обвинение, което Европейският съюз отрича.
Според данни на schengenvisainfo.com на 16,5% от кандидатите от Турция миналата година е била отказана шенгенска виза, в сравнение с 12,5% година по-рано. За справка, отказите на шенгенска виза за турски граждани са били едва 4% през 2015 г., но са започнали да нарастват през 2017 г.
Разходите за виза – в размер на около 100 евро, или 1/3 от минималната заплата в Турция – не се възстановяват, независимо дали визата е издадена, или не.
„Като цяло процентът на отхвърляне на заявления за шенгенска виза се е увеличил в световен мащаб, но в сравнение с други страни, като Русия, растежът на процента на откази в Турция е много по-голям и постоянен“, посочва Шкурта Янузи, главен редактор в SchengenVisaInfo.com .
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че вярва, че продължителното време за обработване на документите и наблюдаваното увеличение на процента на откази са умишлени, като уточни, че е повдигнал въпроса на срещи с колегите си.
„За съжаление, САЩ и някои западни страни от и извън ЕС дават на нашите граждани срещи за виза една година, 6-7-8 месеца по-късно. Те също увеличиха процента на отказите. Това е планирано и умишлено“, категоричен бе той.
Чавушоглу отхвърли „извиненията“, свързани с COVID мерките или недостига на персонал, и подчерта, без да предоставя доказателства, че отказите за визи са имали за цел да причинят на Ердоган предизборно главоболие.
По публикацията работи: Станислава Гавазова