Лекари от бургаската болница спасиха новородено, което било изоставено на улицата

205

Лекари успяха да върнат живота на новородено момиченце, след като то е било намерено изхвърлено на улицата. Една от старшите акушерки на лечебното заведение разказа, че никога през живота си не е попадала на подобен случай. Бебчето е кръстено на на името на началника на Родилно отделение д-р Антонио Душепеев, Антония

Спасиха новородено момиченце, оваляно в прах и листа на улица в Айтос. То е било прието в УМБАЛ Бургас вчера, съобщиха от лечебното заведение. В ранния следобед екип на „Бърза помощ“ получава сигнал, че на тротоара на една от улиците в града лежи и плаче малко бебе. Екипът оказва първа помощ на новороденото, почиства го и го докарва в Родилното отделение на УМБАЛ Бургас, предават Varna24.

Персоналът на отделението не помни друг подобен случай. „Откакто работя в болницата, а това са повече от 30 години, не се е случвало такова нещо. Имали сме и други раждания вкъщи, на улицата, в линейката, но бебето винаги е идвало с майката. За първи път идва бебе без майка“, разказа старшата акушерка на отделението Руска Ганчева. На акушерките е направило впечатление и друго – бебето е с хубава бяла кожа, изглежда добре и е спокойно.

Момиченцето веднага е прегледано от специалист-неонатолог и настанено в Отделението по неонатология, където е стоплено и нахранено. Установено е, че е недоносено – родено е в 36-та седмица и тежи 2200 грама. Освен лекото преохлаждане за организма към момента не са установени други здравословни проблеми, но изследванията продължават, съобщи началникът на отделението д-р Стилияна Томова.

Детето ще остане тук до момента, в който може да бъде изписано и лекарите силно се надяват дотогава майката да бъде намерена и да си го прибере.

Персоналът на болницата е подал сигнал в полицията и в службите за закрила на детето за издирване на майката. До тази сутрин все още не е известно коя е. За да бъде регистрирано в системата, момиченцето е кръстено Антония – на името на началника на Родилно отделение д-р Антонио Душепеев.

По публикацията работи: Силвана Димитрова