Континентите на Земята са били формирани от гигантски удари на метеорит преди 3,5 милиарда години

126

Скали от австралийския кратон Пилбара разкриха как са се образували континентите. Техният състав предполага, че са създадени от избутването на земната мантия нагоре. Той проби кората и образува гранит, който придаде стабилност на кратона. Това се случи, след като земната кора беше отслабена от бомбардировка от метеорити

Континентите на Земята са се образували, когато нашата планета е била бомбардирана с гигантски метеорити преди около 3,5 милиарда години, предават dailymail.

Изследователи от университета Къртин в Пърт , Австралия анализираха кристали от минерала циркон от кратона Пилбара, за да проучат неговия произход.

Кратонът е част от кората на планетата, която е останала непокътната в продължение на милиарди години, докато други части са се отчупили и са се преместили, за да образуват континентите.
Съставът на циркона разкри информация за това как се е формирал кратонът Пилбара. Те предполагат, че скалите първо са се стопили близо до повърхността на Земята, преди да навлязат по-дълбоко – в съответствие с геоложките ефекти от ударите на метеорити.

Д-р Тим Джонсън от Училището за земни и планетарни науки на Къртин каза: „Нашето изследване предоставя първото солидно доказателство, че процесите, които в крайна сметка са формирали континентите, са започнали с удари на гигантски метеорит, подобни на тези, отговорни за изчезването на динозаврите, но които се е случило милиарди години по-рано.’В течение на 4,5 милиарда години история на Земята, земните маси са се разпадали, раздалечавали са се и отново са били притискани. Това е резултат от топлина от радиоактивни процеси във вътрешността на планетата, които карат тези плочи да се движат.

Големи и особено здрави части от кората обаче са останали стабилни през цялото време въпреки тези процеси, които са известни като кратони.

Ново проучване на кратона Пилбара, публикувано вчера в Nature , предостави доказателства за това как се е образувала структурата и защо е толкова силна. Геолозите са анализирали кристалите на циркон в магматична скала от кратона, за които се смята, че са се образували преди 3,6 и 2,9 милиарда години.

Д-р Джонсън каза: „Изучаването на състава на кислородните изотопи в тези кристали на циркон разкрива процес „отгоре надолу“, започващ с топенето на скали близо до повърхността и напредващ по-дълбоко, в съответствие с геоложкия ефект от ударите на гигантски метеорит.“ Трите вида изотоп на кислорода – различни форми на елемента – открити вътре в циркона, показват, че кратонът е формиран на три етапа.

Първият етап беше гигантски удар преди около 3,6 милиарда години, който взриви част от кората на планетата и в резултат на това намали натиска върху мантията под нея.След това тази мантия започна да се топи и да изтича нагоре през кората, за да образува това, което е известно като „океанско плато“. Високите температури в основата на платото водят до образуването на гранити, които са стабилни и имат ниска плътност; вторият етап.

В последния етап гранитите се придвижват нагоре с магмата и добавят сила към образуващия се кратон. Най-старите скали са датирани на възраст между 3,9 и 3,5 милиарда години, което съвпада с времето на Късното тежко бомбардиране.

Това беше, когато голям брой по-малки астероиди, с ширина до 40 km, се сблъскаха с новообразуваните планети във вътрешната част на Слънчевата система. Изследователите твърдят, че това е най-силното доказателство за съществуващата от десетилетия теория, че континентите на Земята са се образували от удари на гигантски метеорит.

Това подкопава конкурентна теория, че кратоните са се образували в резултат на древна вулканична дейност. Д-р Джонсън каза, че разбирането на формирането и продължаващата еволюция на континентите е от решаващо значение, тъй като човечеството е толкова зависимо от тях.

Те са домакин на по-голямата част от биомасата на Земята, всички хора и важни минерални находища.

Той добави: „Не на последно място, континентите са домакини на критични метали като литий, калай и никел, стоки, които са от съществено значение за нововъзникващите зелени технологии, необходими за изпълнение на нашето задължение за смекчаване на изменението на климата.

„Тези минерални находища са крайният резултат от процес, известен като диференциация на земната кора, който започна с формирането на най-ранните земни маси, от които кратонът Пилбара е само един от многото.“

В бъдеща работа екипът би искал да види дали констатациите от това изследване на кратона Пилбара са приложими към други области на древната континентална кора.

По публикацията работи: Силвана Димитрова