Според проучване, Китай изпреварва по резултати от научни изследвания САЩ. Цифрите от изследването са на база средните годишни стойности между 2018 и 2020 година
Китай изпревари САЩ като световен лидер както в резултатите от научните изследвания, така и в проучванията с „силно въздействие“, според доклад, публикуван от министерството на науката и технологиите на Япония, съобщават theguardian.
Докладът, който беше публикуван от японския Национален институт за научна и технологична политика (NISTP) във вторник, установи, че Китай сега публикува най-голям брой научни изследвания годишно, следван от САЩ и Германия.
Цифрите са базирани на средни годишни стойности между 2018 г. и 2020 г. и са извлечени от данни.
Японският доклад установи, че китайските изследвания съставляват 27,2% от 1% от най-често цитираните статии в света. Броят цитирания, които дадена изследователска статия получава, е често използван показател в академичните среди. Колкото повече пъти едно изследване е цитирано в последващи статии от други изследователи, толкова по-голямо е неговото „въздействие на цитирането“.
САЩ представляват 24,9% от топ 1% от най-често цитираните научни изследвания, докато изследванията в Обединеното кралство са трети с 5,5%.
Китай публикува средно 407 181 научни статии годишно, изпреварвайки 293 434 статии в списания в САЩ и представлявайки 23,4% от световната изследователска продукция, сочи докладът.
Китай представлява голям дял от изследванията в областта на науката за материалите, химията, инженерството и математиката, докато изследователите от САЩ са по-плодотворни в изследванията в клиничната медицина, основните науки за живота и физиката.
Докладът беше публикуван в деня, в който президентът на САЩ Джо Байдън подписа Закона за чиповете и науката, закон, който ще разреши 200 милиарда долара финансиране на научни изследвания за 10 години, за да направи научните изследвания в САЩ по-конкурентни с Китай.
Китайското посолство в САЩ заяви миналия месец, че Китай е „твърдо против“ на законопроекта, който според него е „вкоренен в студена война и манталитет на играта с нулева сума“.
Констатацията за „силно въздействие“ е в съответствие с изследване, публикувано по-рано тази година , което установи, че Китай изпреварва САЩ през 2019 г. в най-високия показател от 1% и изпреварва Европейския съюз през 2015 г. Статии, които получават повече цитати от 99% от изследванията, са „работи, които се смятат за принадлежащи към класа на носителите на Нобелова награда, водещото в науката“, каза тогава съавторът на изследването д-р Каролин Вагнер. „САЩ са склонни да класифицират работата на Китай като по-нискокачествена. Това изглежда се е променило.“
САЩ все още харчат повече за научноизследователска и развойна дейност в корпоративния и университетския сектор от която и да е друга страна, сочи още докладът. „Китай има най-големия брой изследователи в корпоративния и университетския сектор сред големите страни. В корпоративния сектор Съединените щати и Китай са на едно ниво, като и двете показват бърз растеж.
„Китай е една от водещите страни в света както по отношение на количеството, така и по качеството на научните статии“, каза Шиничи Куроки от Японската агенция за наука и технологии. „За да стане истински световен лидер, ще трябва да продължи да произвежда международно признати изследвания“, каза той.
По публикацията работи: Силвана Димитрова