Огромният 12-етажен телескоп Магелан, създаван някога, получава финансов тласък от 205 милиона долара

65

Гигантският магеланов телескоп току-що получи тласък на финансиране от 205 милиона долара, който ще стимулира изграждането му. Масивният телескоп се финансира от международен консорциум, който включва САЩ, Бразилия, Южна Корея, Австралия и Чили. GMT ще бъде висок 12 етажа и ще има седем огледала, които са най-големите в света, с общо 82 фута. Новият телескоп ще има за цел да разкрие тайните на Вселената относно тъмната материя и потенциала за живот на други планети

Гигантски нов телескоп, който ще бъде по-мощен от всички съществуващи в момента, току-що получи голямо увеличение на финансирането – 205 милиона долара – което ще засили конструкцията му, така че да може да помогне за отключването на космически тайни, предават dailymail.

12-етажният телескоп Giant Magellan (GMT) е в процес на изграждане и ще позволи на учените да виждат по-далече в космоса и с повече детайли от всякога, защото ще има десет пъти по-голяма площ за събиране на светлина и четири пъти по-голяма пространствена разделителна способност от пространството на Джеймс Уеб Телескоп.

„Ние работим с някои от най-умните инженери и учени във водещи изследователски институции по целия свят“, каза д-р Уолтър Маси, председател на борда на Giant Magellan Telescope и бивш директор на Националната научна фондация, в изявление.
„Неотдавнашните приноси на нашите партньори инвеститори в Гигантския магеланов телескоп разширяват границите на астрономията, превръщат бъдещето в реалност и ни позволяват да отговорим на някои ключови научни цели, включително „Сами ли сме във Вселената.“

Процесът на изграждане на мощния телескоп е в ход от няколко години благодарение на международен консорциум, известен като Giant Magellan Telescope Organisation, който включва ангажименти от множество американски институции и няколко в Южна Корея, Австралия, Бразилия, Франция, Италия и Чили.

„GMT ще революционизира нашето разбиране за космоса чрез иновативна нова технология, съчетана с място от световна класа в Чили“, каза Лиза Кюли, директор на Центъра за астрофизика в Харвард и Смитсониън, една от институциите-основатели зад конструкцията на телескопа. „Телескопът ще отговори на някои от най-големите въпроси на човечеството относно първите звезди, първите галактики, тайните на тъмната материя и тъмната енергия и извънслънчевите планети, подходящи за живот.“

Огромният телескоп ще има няколко технически предимства пред съществуващите и е настроен да види първата си светлина през 2029 г. Седемте огледални сегмента на GMT, които се отливат в Тусон, Аризона, ще имат общ диаметър от 82 фута.

„Шест съмишленици на гигантския магеланов телескоп работиха заедно, за да преодолеят финансовата разлика между ресурсите, които сме привлекли за изграждането на телескопа, и това, което е необходимо за завършването му“, каза Ерик Айзъкс, президент на Института за наука Карнеги.

„Тази инвестиция ще доближи телескопа до първата светлина и ще предостави на света трансформиращи знания за нашата вселена. Carnegie се гордее, че даде тласък на усилията за финансиране и работи в тясно сътрудничество с колегите си.“

Средствата ще бъдат използвани за производството на 12-етажната структура на телескопа в Ingersoll Machine Tools в Илинойс, продължаване на напредъка на седемте първични огледала на телескопа в Richard F. Caris Mirror Lab в Аризона и изграждането на един от най-модерните научни инструменти, ръководени от UT Austin, наречен GMT близък инфрачервен спектрограф (GMTNIRS).

„За нас е чест да получим тази инвестиция в нашето бъдеще“, каза президентът на GMT Робърт Шелтън в изявление . „Финансирането е наистина съвместно усилие от нашите основатели. Това ще доведе до производството на най-големите огледала в света, гигантската стойка за телескоп, която ги държи и подравнява, и научен инструмент, който ще ни позволи да изучаваме химическата еволюция на звездите и планетите, както никога досега.

Изграждането на съоръжение от 40 000 квадратни фута в Рокфорд, Илинойс, за производство на структурата на телескопа вече е завършено.

Производството на първото адаптивно вторично огледало на телескопа е в ход във Франция и Италия. Обектът в Чили, който се намира на 8255 фута над морското равнище, се подготвя за следващия етап от строителството и за изливане на основата.

По публикацията работи: Силвана Димитрова