Папата, както никога не сте го виждали (ВИДЕО)

95

Светият отец рядко свалят бялата си шапка, освен когато я заменя с папската си тиара за официални церемонии. Папа Франциск замина на посещение в Канада, с цел да се извини на коренното население заради ролята на Католическата църква в трагедията с интернатите за деца

Посещението на Франциск в Канада, събуди много емоции и предизвика светия отец да направи още едно изключение. Той прие традиционна бойна шапка с бели пера, която беше поставена на главата му от вождът на кри Уилтън Литълчайлд.

От името на общностите на Първите нации, метисите и инуитите, Литълчайлд изрази дълбока признателност за „големите лични усилия“, които папата е положил, за да се срещне с коренното население в техните роден край, съобщават от Vatican News.

Usow-Kihew („Златен орел“), както е известен в своята общност кри, е бивш ученик на местното индианско интернатно училище и е участвал в Комисията за истина и помирение, която през 2015 г. публикува доклад за историята и наследството на канадската училищна система за настаняване. Думите „съжалявам“, „срам“, „болка“ и „възмущение“ прозвучаха силно в първото слово на папа Франциск от неговото покаятелно поклонничество в Канада, произнесено в понеделник вечерта.

Обръщайки се към около 2000 местни хора, оцелели от интернатните училища, вождове, лидери, старейшини, пазители на знания и младежи от общностите на Първите нации, метисите и инуитите в парка Масквачис („Мечи хълмове“, на езика кри), папата повтори дълбокото си чувство на „болка и разкаяние“ за страданието, причинено на коренното население на Канада, и по-специално за насилието на насилствената асимилация, претърпяно в училищната система за настаняване. Папа Франциск е на историческо посещение в Канада, за да се извини на коренното население заради ролята на Католическата църква в трагедията с интернатите за деца на представители на коренното население, продължила над един век.

Децата са били извеждани насила от семействата си с цел да бъдат приобщени към бялото население. Десетки хиляди деца в Канада са станали жертва на този културен геноцид. Папската визита е ключова стъпка в усилията на Католическата църква да се помири с местните общности и да им помогне да се излекуват от травмите, които съществуват вече от поколения.

 

По публикацията работи: Силвана Димитрова