Според премиера Кирил Петков решението на ВАС във връзка с „Капитан Андреево, е един от най-добрите примери защо трябва да продължи реформата в Съдебната система. Той поясни, че докато има такива решения, изглежда, че промяната не е свършила
Два примера защо трябва да продължи реформата в Съдебната система даде на брифинг след заседанието на Министерски съвет премиерът в оставка Кирил Петков – за лабораторията на ГКПП „Капитан Андреево“ и за „Брикел“.
Той коментира решението на ВАС за „Капитан Андреево“: „Докато този тип решения съществуват, аз се страхувам, че не сме свършили промяната, но това да се случи, трябва да имаме свободно мнозинство за тази съдебна реформа“, каза премиерът.
„Това, че частната лаборатория на „Капитан Андреево“ ще бъде потенциално върната от втората инстанция означава, че най-вероятно държавата има голям риск да се лиши от 50 млн. лева приход на година“, посочи Петков.
По думите му това са 6 детски болници, 15 областни, 52 ядрено магнитни скенера или 6 хиляди бебешки кувьози. „Сега вместо държавата да може да купува тези неща, ако остане това решение на ВАС, те ще отидат в печалбата на една частна фирма на границата“, каза Кирил Петков.
Той е подал искане към ДАНС да се установи дали Христо Ковачки е собственик на „Брикел“ или има контрол върху това дружество.
„Тези норми, които бяха установени – на серен диоксид над 15 пъти и на фини прахови частици – над 30 пъти – бяха невероятни, че такова предприятие може да съществува в ЕС“, посочи Петков. Той обясни, че при престоя на екипа му над 2 часа е имало хора, които не са се чувствали добре.
51 наказателни постановления са издадени на предприятието, много от тях са били прекратени от съда в Гълъбово, а институците не са ги обжалвали, допълни Петков и подчерта, че това е още един пример защо трябва да продължи реформата на Съдебната система.
Петков съобщи още, че общините ще могат да разполагат с парите по техните проекти, както и че е взето решение за спешната медицинска помощ по въздуха. Така на практика за набавянето на 6 хеликоптера вече има обществена поръчка и в скоро време те ще могат да се отзовават в най-необходимото време, познато още като „златния час“ след инцидент.