Ето кои са първите признаци на топлинен удар и как да се справим с него

962

Лятото ни излага на голям риск от топлинни удари. Експерти дават своите съвети и препоръки за това кой е най-добрият начин да се справим, ако изпаднем в подобна ситуация

Хората на средна възраст

При топлинен удар мозъкът губи способността си да регулира телесната температура, което потенциално води до увреждания на черния дроб, бъбреците, мускулите и особено сърцето, но преди да достигнете опасната зона на топлинен удар, повечето възрастни ще изпитат симптоми на топлинно изтощение. Това съобщиха от The Guardian.

За разлика от това, човек, страдащ от топлинен удар, все още може да има замайване, главоболие и дискомфорт, но най-важното е, че кожата му ще стане гореща, зачервена и суха. „Тялото губи способността си да се поти“, казва Томас. „Не може да загуби нищо от тази топлина и просто продължава да става все по-горещ и по-горещ. Това може да накара хората да станат доста объркани. Те могат да изпаднат в безсъзнание или да получат гърчове и припадъци. Това е опасната зона: „Ако някой не се подобрява с вода и се охлажда; ако не се потят, въпреки че е много горещо; ако не успяват да задържат водата или да пият вода; ако имат температура над 40C или престанат да реагират. Това са само част от нещата, възможни да се случат.

В допълнение към основния съвет да стоите в най-хладната част на дома си и да избягвате натоварването, съветът на Томас е да останете хидратирани. Първата помощ за хора, страдащи от топлинно изтощение и топлинен удар, е предимно здрав разум: преместете човека на хладно място, дайте му да пие вода (това може да не е възможно за страдащите от топлинен удар) и се опитайте да охладите кожата. Томас предлага „гъба или спрей или компреси с лед; излейте малко вода върху кожата, защото това помага за изпаряването.” За по-сериозни случаи Бук предлага „увиване на лицето в студени, влажни дрехи“. Важно е да не се опитвате да охлаждате страдащия от топлинно изтощение много бързо, което може да доведе до шок.

По-възрастните хора

Симптомите на топлинно изтощение и топлинен удар са едни и същи за по-възрастните, но те могат да бъдат по-уязвими към дехидратация и може да загубят желанието да пият, което може да увеличи рисковете от заболявания, свързани с топлината. „Притеснението на възрастните хора е, че не винаги разпознават някои от знаците“, казва Томас.

Деца и бебета

„Трудно е с децата, защото те обичат да са навън и не е задължително да кажат: „Трябва да вляза вътре, защото ми е горещо.“ Затова се уверете, че ходят редовно до тоалетната и пият много течности“, казва Томас. Симптомите на топлинно изтощение и топлинен удар са почти същите при децата, както и при възрастните, но имайте предвид, че когато бебетата страдат от топлинно изтощение, често те „стават по-сънливи и не взаимодействат толкова много“.

Поддържането на хидратация също е жизненоважно. „Бебетата са много уязвими към дехидратация поради съотношението им обем/повърхност: ако се дехидратират, това може да засегне здравето им много по-бързо, отколкото някой по-голям“, казва Магуайър. Кърмените бебета може да искат да се хранят по-често, казва тя; Бебетата, хранени с адаптирано мляко, могат редовно да приемат малки количества вода в „чаша за глътки със свободен поток“ (преварена и охладена, ако са под шест месеца).

Снимка: Pixabay

Домашни любимци

Нашите пухкави съквартиранти също са уязвими към болести, свързани с топлината, казва д-р Карън Хъм, клиницист по спешни и интензивни грижи в Кралския ветеринарен колеж. Тези с наднормено тегло, тези с гъста козина, предназначена за ниски температури, или кучета с плоско лице (брахицефалични) като мопсове и булдоги са още по-застрашени. „Кучетата наистина не се потят“, казва Хъм. „Така че, ако не могат да се задъхват ефективно, те не могат да губят топлина ефективно.“

Предупредителните знаци, че кучето ви може да прегрява опасно, казва Хъм, са „неспецифични и затова е трудно“. Прекомерното задъхване или по-шумното от обикновено е ключов предупредителен знак. Крис Уилсън, ветеринарен лекар за дребни животни, базиран в Лондон, казва, че кучетата също могат да изглеждат „неспокойни, апатични и необичайни“. По-сериозно засегнатите от топлина кучета могат да се лигавят или да страдат от повръщане или диария, а в най-лошия случай колабират и получават гърчове.

Превенцията е най-добра. „Дръжте ги в сянка, дръжте ги спокойни, предлагайте им вода“, препоръчва Хъм. Можете да охлаждате кучета с вода, нанесена върху кожата, въпреки че Уилсън предупреждава, че ако използвате мокра кърпа, е важно да я сменяте редовно: „Те могат да изсъхнат много бързо и в крайна сметка да изолират кучето допълнително.“

Следващото ключово послание, което трябва да се предаде, е, че в много горещи дни е жизненоважно кучетата да се разхождат изключително рано сутрин или късно през нощта или дори изобщо да не се разхождат. „Има погрешно схващане, че животните няма да излязат на разходка, ако това е лошо за тях, и това просто не е вярно“, казва Хъм. В скорошно проучване, казва тя, три четвърти от случаите на заболявания, свързани с топлината, са причинени от упражнения. „Ако се съмнявате, оставете кучето си у дома, за да си почине и да бъде на спокойствие“, казва Глейзбрук, който отбелязва, че толерантността на кучетата към допир, галене и боравене вероятно ще намалее в жегата, което потенциално води до раздразнителност. „В момента не искам да бъда докосван. За тях е още по-лошо – те са с кожени палта!“

Обратно, котките рядко страдат от заболявания, свързани с топлината, освен ако не са в капан или без достъп до вода. „Те са еволюционно от много по-горещи места“, казва Хъм. „Котките са много по-разумни от кучетата“, добавя Уилсън. „Те са доста добри в регулирането на температурата си поведенчески.“ Те обаче са „известни като лоши пиячи. Така че да оставите крановете отворени, да оставите чаши с вода наоколо или някои котки обичат да ближат конденз от замразени бутилки с вода – всичко това са неща, които можете да направите, за да сте сигурни, че получават достатъчно течности.“

Снимка: Pixabay

По публикацията работи: Силвана Димитрова