Свещарската тракийска гробница вече свети в нова светлина. Във вчерашният ден бяха представени подобренията в осветлението, автоматизацията, климатичната система, които значително подобряват състоянието на тракийската гробница. И правят посещанието още по-вълнуващо и приятно.
Официалното отбелязване на 40 години от откриването на Свещарската царска гробница и представянето на завършения проект “Свещари в нова светлина”, е реализиран с подкрепата на американския “Посланически фонд за опазване на културно наследство”.
Участие взеха:
- Н. Пр. Посланик Херо Мустафа
- г-н Атанас Атанасов, министър на културата
- Цветелина Бориславова, основател на фондация Credo Bonum и др.
На 7 юни посланик Херо Мустафа заедно с представители на Фондация „Credo Bonum“, Министерството на културата и местни официални лица участва в представянето на завършения проект по осъвременяване на експонирането на Тракийската гробница край Свещари. Проектът беше осъществен благодарение на Посланическия фонд за опазване на културното наследство (AFCP), който предостави над 330 000 лв. за запазване на това културно богатство, част от Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, така че бъдещите поколения да могат да му се наслаждават и възхищават.
Свещарската тракийска гробница е уникален пример на Средиземноморската гробищна архитектура и привлича близо 50 000 посетители всяка година. Гробницата е построена през 3-ти век пр.Хр., за да съхранява тленните останки на заможен гетски владетел, който е бил погребан там заедно с конете си. Най-забележителните украси в гробницата се намират в гробната камера – 10 женски фигури (кариатиди), чиито хитони са оформени като обърната палмета. Такъв вид скулптури са уникални за региона.
Проектът, спонсориран от AFCP, включва експертно ремонтиране и обновяване на важни части от експонирането на гробницата, както и инсталиране на професионално осветление, образователни експозиции и друга подобрена туристическа инфраструктура.
Този проект за опазване на културното наследство на България е последният от поредица проекти, спонсорирани от Посолството на САЩ от 2002 година досега, включващи: консервация на две християнски гробници от края на 4-ти век, преместени от централната част на София в Националния исторически музей; консервация на тракийска гробница от 4-ти век пр.н.е. в могилата Крън II в Долината на тракийските царе; реставрация на Куршум джамия от 17-ти век в Силистра; консервация на антични подови мозайки от древната провинциална столица Филипополис от 3-ти век (днешен Пловдив); консервация на библиотеката и джамията на Осман Пазвантоглу от началото на 19-ти век във Видин; консервация и реставрация на средновековната църква от 14-ти век „Св. Йоан Алитургетос“ в град Несебър.
Общата стойност на инвестираното от Посолството на САЩ в проекти по опазване и съхраняване на българското културно наследство е над 2 000 000 лева. За повече информация, моля вижте прикачения документ.
Създаден от Конгреса на САЩ през есента на 2000 г., Посланическият фонд за опазване на културното наследство отпуска безвъзмездни средства за опазване на културни обекти, предмети на културата и колекции, както и форми на традиционно културно изразяване като музика, танци и език, в повече от 130 страни по света. Администриран от Центъра за културно наследство, в рамките на Бюрото по образователни и културни въпроси на Държавния департамент и финансиран от средствата на Дипломатическата и консулската програма, AFCP дава добра възможност на САЩ да покажат своето уважение към културното наследство на други страни.
По време на събитието посланик Мустафа заяви: „Съединените щати знаят колко жизненоважно е да помогнат за запазването на тези обекти и културното наследство на България за бъдещите поколения и за нас е чест да бъдем ваши партньори в това значимо усилие. . . . Нека нашият проект послужи като осезаемо напомняне за трайното партньорство между българи и американци, които се обединиха, за да защитят тази важна част от българската история във време на нужда.”