Всеки, който реши може да стене студент в България. Приемат без изпити

1171

Тенденцията у нас е, че местата за студентите са повече от кандидатите. Погледнато реално всеки, който пожелае да стане студент може да реализира своята мечта, но така ли е в действителност.

Вече е достатъчна само диплома за средно образование и един ученик може да стане студент по специалности, за които доскоро се полагаха сериозни изпити. Приемът по дипломи гарантира на кандидат-студентите лесен достъп до университетите. Софийският университет обаче въвежда различни коефициенти на оценките от дипломите, предаде bTV.

Не във всички специалности обаче ще се влиза с оценки от дипломата.Тази година се завърнаха някои от кандидат-студентските изпити, това са изпитите по език – френски, немски, английски, както и се провеждат още по биология, физика, химия и математика, обясни Антонио Стоичков, председател на Студентски съвет към Софийски университет.

Бившият министър на образованието Сергей Игнатов, сега ректор на университет в Литва, не отхвърля приема с оценки от държавните зрелостни изпити.

„Дори в Германия има медицински университети, където освен мотивационно писмо няма изпит, може да си представите. Така че смятам, че това е нормалното, което трябва да въздъхнем и да го приемем“, смята проф. Сергей Игнатов.

С изключение на правото, по всички други специалности във Великотърновския университет, ще може да се кандидатства с оценките от матурите.

Най- качествените се отсяваха някога, когато имаше селекция на входа. Сега такава няма. Сега е количество, а от нас се иска качество, което е практически невъзможно освен упорита работа с някои от студентите, които искат наистина да учат, а не да вземат дипломи, посочва проф. Христо Бонджолов, ректор на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.

Университетите не са много, но са малко кандидат-студентите. Преди е имало випуск от порядъка 100 000, сега нещата са слезли под 50.Университетите да търсят кандидати и извън границите на Европейския съюз, предлага проф. Игнатов.

Тъй като вие виждате, че броя на местата в университетите е по-голям от броя на завършващите, обяснява той.