Това заяви Иван Гешев. „Най-вероятно за потенциалното използване на прокуратурата като бухалка срещу хора“, допълни той
Ако всичко това не беше тъжно, щеше да е изключително смешно. Смешна е не процедурата, както твърди г-жа Йорданова, смешни са основанията. Едва ли основания за отстраняване на главен прокурор на страна от ЕС може да бъде, че той е подарил български класици на неправителствена организация.
Това заяви главният прокурор Иван Гешев преди пленума на Висшия съдебен съвет. На заседание днес се очаква да разгледа по същество и двете предложения за освобождаване от длъжност на главния прокурор, предаде bTV.
Едното е на бившия служебен министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов от 2021 г. и на настоящия – Надежда Йорданова. Сред мотивите й се изтъкват определени действия и бездействия на Гешев и „уронване престижа на съдебната власт. Решението за предсрочното освобождаване на главния прокурор трябва да бъде взето с минимум 17 гласа „за“.
„Тъжното е, че чрез тези измислени основания, най-вероятно представляват политическа поръчка за оказване на въздействие върху прокуратурата, за отстраняване на главния прокурор и най-вероятно за потенциалното използване на прокуратурата като бухалка срещу хора, които мислят по различен начин и за постигане на определени политически интереси“, добави Гешев.
Той заяви, че не може да прецени какво ще бъде решението на пленума на ВСС.
„Това е колективен орган, който ще прецени. Нямам никакви притеснения, абсолютно всички основания в кавички, които са посочени от служебния министър Стоилов и г-жа Йорданова да бъдат открито разгледани на пленума на ВСС пред българските граждани и българската общественост, които да се запознаят с техния смешен характер. Тъжното е, че в резултат на това, хора, които говорят за върховенство на закона, за правова държава, за права на човека по същество правят обратното. Резултатът е бум на престъпността в размери, които наподобяват 90-те години. Надявам се да не стигнем вече до отвличания и други неща, които смятахме за забравени“, добави Гешев.
По публикацията работи: Станислава Гавазова