Лимити за пазаруване предизвикаха бой с точилка и камъни в Германия

510

Повечето магазини в Германия се оплакват от дефицит на олио, а тези, които разполагат с такова, налагат лимити при покупката му

Въведените лимити за пазаруване на основни харни в Германия доведе до бой между няколко души с точилка и камъни в един от магазините в южната част на страната, предаде кореспондент на bTV.

Случката се развива близо до Щутгарт. Група от петима човека влиза в супермаркет и решава да закупи 30 литра олио. От ръководството на магазина им казват, че това не може да се случи, защото има лимит по една бутилка олио на клиент. Налага се човек от персонала да излезе с точилка, за да се защити. Друг клиент излиза и носи камък в супермаркета. Всичко това завършва с намесата на полицията.

Заради военните действия в Украйна олиото се е превърнало в истинска находка в Германия. Повечето магазини нямат налични бутилки, а тези, които имат, налагат лимити при покупката му. В интернет пространството има и обяви за продажба на олио, като една от тях е за бутилка срещу 200 евро.

Друга подобна стока е брашното – една от веригите магазини ограничава купуването му до 4 пакета на клиент.

Инфлацията в Германия достигна рекордни стойности за март, като само за последната година цените на хранителните продукти са се вдигнали с 6%.

Във Великобритания все още няма липсващи продукти по рафтовете на магазините, но войната в Украйна влияе на пазара по косвен път Цената на торовете за земеделието е скочила от 200 паунда на 1000 паунда за тон тор. Цената на млякото също се е повишила.

В Италия празни рафтове има почти навсякъде. По супермаркетите са изчерпани олиото, брашното, макаронените изделия и пастата.

Към момента няма намеса на правителството в ограничаване на покупките, но много магазини наложиха лимити за пазаруване. Консумацията на олио с произход Украйна е 65% от общото потребление в цяла Италия, а много от производителите на паста ползват само украинска твърда пшеница. Най-голямо увеличение има в цените на олиото, пресните зеленчуци и тестените изделия.

По публикацията работи: Пламена Сутева