“Агенцията за малки и средни предприятия, заедно с Асоциацията на работодателите в България работиха активно в продължение на седмица, за да изготвим заедно първични данни за това какви са възможностите за работа в различни сектори на стопанството. Данните ще бъдат публикувани днес. Вече имаме заявки от секторите за поне 150 хиляди поста”, каза министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер на брифинг след среща с работодателските организации и поясни, че това са 150 хиляди потенциални работни места, а не съществуващи. По време на срещата бяха обсъдени възможностите за включване в пазара на труда у нас на бесарабските българи и украинците, бягащи от войната.
„През България са минали около 80 000 бежанци през Украйна, а 40 хиляди остават у нас’, поясни Лорер. “Много от тях могат да останат за постоянно в България. Затова трябва да помислим как да подсигурим работа. Това беше поводът за нашата среща днес”, поясни Лорер.
По думите на министъра има “23 хиляди потенциални работни места в сектор транспорт, 30 хил в комуникационни и трансферни технологии, 23 хиляди в туризъм, 24 хил в строителство, 20 хиляди в текстил и 10 хиляди в електроника”, съобщиха от Нова.
“Това са потенциални отворени места за всеки – българин или бягащ от войната.Имаме изключително остра нужда от кадри, които да се включат в българската икономика”, каза още Даниел Лорер.
Ние ще направим всичко необходимо тези хора, бягащи от войната в Украйна да имат възможност да започнат да се трудят в България, да получават достойни възнаграждения и да хуманно отношение.
„Ние като работодатели ще следим активно тези хора да не отидат в сивия или черния сектор“, заяви представител на Асоциацията на българските работодатели. „Ние гарантираме, че от страна на работодателските организации ще направим всичко по силите си да улесним подаване на заявките до Агенцията по заетостта.“
Смилен Вълов, изпълнителен директор на Агенция по заетостта, обясни, че от агенцията са създали портал за проучване на потребностите на работодателите от работна сила. “В него има и заявки за свободни работни места, които могат да бъдат подавани. Те ще отиват директно в Агенция по заетостта във всяко едно населено място”, поясни Вълов и доволни, че агенцията е направила и мобилни екипи, които пътуват до населеното място, в което са настанени бежанците и провеждат анкети с тях.
“Обобщената информация ще я има в края на всяка седмица: колко от тези хора са готови да работят, каква работа и в какъв период”, поясни още той Вълов.
По публикацията работи: Станислава Гавазова