Политолози коментираха заявката на бившия министър на отбраната Стефан Янев за създаването на нов политически проект. Те смятат, че проектът му би бил интересен и Янев ще търси междинна позиция между „Възраждане“ и БСП
„Заради международната обстановка се стигна до оставката на Янев и до заявката му за нов политически проект. Това е новината на седмицата, но и на месеца, защото новият му проект може да размести политическите пластове в страната. Позиционирането му е проатлантически консенсус и „Възраждане“. Това заяви политологът Димитър Ганев за „Твоят ден“.
По думите му българското правителство няма да има „свръхястребска“ позиция, защото обществото би реагирало остро.
„Осъвременяването на учебниците не трябва да става радикално, а постепенно. Иначе ще има голяма съпротива“, счита той.
От своя страна политологът Христо Панчугов смята, че оттеглянето на Янев е добра новина, а остава въпросът дали той е бил единствената опозиция в мнозинството.
„В дългосрочен план проектът му ще е интересен, ще търси междинна позиция между „Възраждане“ и БСП“, посочи той.
Според него липсата на позиция за конфликта в Украйна е илюзия, а всъщност тези, които са неутрални, са на страната на Русия.
„Големият проблем е, че правителството трябва да се обяснява за позицията си, например дали да има батальон. Разбира се, че трябва да има, но това показва, че има проблеми“, отбеляза Панчугов. Мнението му за политическата агитация в училище е, че има историческа доктрина, която създава романтична идея за случилото се.
„Преподаването е процес, минаващ през критично мислене“, подчерта той.
По публикацията работи: Мариела Анастасова