Смарт часовници, приложения – какво ли не съществува в наши дни, за да ни подсеща за физическата активност. Повечето хора, които нямат възможност или желание да прекарат часове във фитнес залата, измерват крачките си докато вършат ежедневните си задължения. Но колко е оптималният брой крачки, които ни поддържат в добра форма?
В наши дни хората са убедени, че пътят към дълъг живот в добро здраве започва с 10 000 крачки на ден. За мнозина, свикнали с по-заседнал начин на живот, това условие е трудно постижимо, изисква усилия и го поставят под съмнение.
Чрез анализ на данни от десетки хиляди хора на четири континента, събрани от 15 изследвания, екип учени достига до по-приемливо число – оптималното движение за деня изисква около 6000 крачки, и то в зависимост от възрастта на човека, писа електронното издание „Сайънс алърт“.
Епидемиологът Аманда Палух от университета на Масачузетс в Амхърст и екипът й са изследвали повече от 2000 американци на средна възраст и са установили, че поне 7000 крачки на ден намаляват риска от преждевременна смърт с 50 до 70 на сто.
След това екипът разширява проучването, като анализира данни от вече публикувани изследвания в тази област. Последният им мета-анализ включва информация от здравните досиета на 47 471 възрастни от Азия, Австралия, Европа и Северна Америка. Учените установяват, че 25 на сто от хората, които ходят най-много всеки ден са с 40-53 на сто по-слабо застрашени от преждевременна смърт от 25-те на сто, които ходят най-малко.
За възрастни на и над 60 г. рискът се занижава при 6000-8000 крачки дневно. При повече ходене рискът от преждевременна смърт не намалява.
По-младите хора могат да правят и по-малко крачки на ден, но не са намерени и доказателства, че биха живели по-дълго, ако на ден изминават над 8000 – 10 000 крачки.
Половинчасова интензивна физическа активност на ден може да е изключително благоприятна за хората, които седят по-дълго време. Тренировките при възрастните хора поддържат мозъка, сърцата и костите. Резултатите от изследването са публикувани в „Лансет. Пъблик хелт“, допълва БТА.
По публикацията работи Снежина Раева