ЕП: „Златните паспорти“ са етично, юридически и икономически неприемливи

64

Членове н Европейския парламент се обявиха против „златни паспорти“, тъй като те са етично, юридически и икономически неприемливи. България, Кипър и Малта имат схеми за „гражданство чрез инвестиции“ 

Проект на доклад за законодателна инициатива въвежда редица мерки, предназначени за решаване на проблемите, свързани със „схемите за гражданство и пребиваване чрез инвестиции“, включително сериозните рискове за сигурността, които те пораждат, съобщава Нова телевизия.

„Да бъдеш гражданин на ЕС, или да пребиваваш в него, е в основата на това, което Евросъюзът символизира: свобода и права“, заяви докладчикът София ин’т Велд, която отговаря за разглеждането на законодателното предложение.

„Гражданството е право, а не стока, която може да се купува и продава. Правителствата на държавите членки продават това, което не е тяхна собственост, като използват репутацията на ЕС за печалба. Техният циничен бизнес застрашава общата ни сигурност“, каза тя.

България, Кипър и Малта имат схеми за „гражданство чрез инвестиции“ (CBI), а 12 държави членки имат схеми за „пребиваване чрез инвестиции“ (RBI), т.нар. „златни паспорти” или визи. По данни на Европейския парламент, най-малко 130 000 души са се възползвали от схемите за CBI и RBI в ЕС в периода 2011-2019 г.

Евродепутатите твърдят, че посредниците по тези схеми, които са донесли приходи на съответните държави в размер на над 21,8 млрд. евро, не са нито прозрачни, нито отговорни. Те искат да забранят гражданството чрез инвестиции и да наложат „строга и задължителна регулация“ за RBI.

Някои от предлаганите регулации включват строги проверки на миналото (включително на членовете на семейството и на източниците на средства), задължителни проверки в системите на ЕС за правосъдие и вътрешни работи и процедури за проверка в трети държави.

Европарламентът иска също така да въведе задължително докладване от страна на държавите членки, както и изисквания за минимално физическо пребиваване на кандидатите, активно участие, качество, добавена стойност и принос към икономиката, когато става въпрос за техните инвестиции.

Във вторник комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи одобри проектотекста с 61 гласа „за“, 3 „против“ и 5 „въздържал се“.

Членовете на ЕП ще обсъдят и гласуват доклада на следващата пленарна сесия. Ако бъде одобрен, Европейската комисия ще трябва да подготви законодателно предложение или да обоснове решението си да не го прави.

По публикацията работи: Пламена Сутева