Въпреки че минералната вода не е годна за пиене, тя има лековити свойства, които са доказани с оценка преди няколко години
Източник на лековита минерална вода край шуменското село Мараш от десетилетия тъне в разруха. Въпреки опитите през годините тя да бъде използвана отново, досега това не е станало, а местната община и граждани предприемат поредни усилия да възстановят обекта.
Под сондажна шахта на дълбочина от 2800 метра се намират залежите на марашката минерална вода. До 1992 г. там са функционирали два басейна, в които хора от цяла България са идвали за процедури и отдих. От тогава досега обаче комплексът е изоставен и се руши, а минералната вода е забравена.
Димитър Христов един от инициаторите на идеята марашката минерална вода отново да се използва. Тя е без аналог у нас, залежите са на близо 3 км. дълбочина, а направения сондаж е запазен, макар и запечатан.
Преди три години е извадена оценка на водата, която доказва лековитите ѝ качества. Марашката вода към момента е под управлението на община Шумен.
„Един от приоритетите на администрацията, защото тази сага продължава доста години. Ще предложим на общинските съветници да заложим 300 000 лева, които да се използват за оживяване на сондажа, като в това число се включва водопровод за питейна вода от селото. Имаме становище на ВиК, включва се изграждане на трафопост“, обясни пред bTV Светлана Маркова, зам.-кмет на община Шумен.
Цялостната визия включва търсене на публично-частно партньорство за изграждане на СПА комплекс, в който да се провеждат и лечебни процедури.
Марашката минерална вода обаче е неподходяща за пиене, обясняват учените.
По публикацията работи: Мариела Анастасова