Добре ли са обучени кадрите в спешните центрове в страната?

81

Какви са стандартите в спешната помощ и следи ли се регламентът от медицинските кадри? Мнение по въпроса дава д-р Максим Гайдев, по повод неприятния инцидент в болницата във Враца

В стандарта за спешна помощ съществува регистриране на спешен пациент, който сам е пристигнал в спешното отделение, но има и текст, който регламентира, че в животозастрашаващо състояние той трябва веднага да постъпи в шокова зала, а след това да се прави регистрация. Това обясни д-р Максим Гайдев, председател на Асоциацията на спешните лекари, пред БНР.

„Неприятният инцидент във Враца предизвика бурна негативна реакция към медиците от системата на спешна помощ“, допълни Гайдев.

Д-р Гайдев признава, че всеки може да допусне грешка, но за него е странен фактът, че в тази ситуация, при положение, че шоковата зала на болницата във Враца се намира в съседство, веднага не е била отворена вратата на залата, за да се съобщи, че има критично болен на входа.

Максим Гайдев посочи, че куца обучението за подготовка и квалификацията на работещите в Спешната помощ какво да се прави в животозастрашаващи състояния и за оказване на адекватна спешна помощ.

По публикацията работи: Пламена Сутева