Правилата за спешен прием в болниците: Трябва ли да се въведе промяна?

141

Дискусия по темата водят д-р Спас Спасков, бивш директор на „Пирогов“, Пламен Таушанов – председател на Асоциацията за закрила на пациентите и Милка Василева – председател на Асоциацията на специалистите по здравни грижи. Повод за разговора е случаят с починалата жена пред Спешното отделение във Враца.

„При спешната помощ не трябва да се отчита броят на пациентите, а скоростта с която се извършва тя. Това беше причината спешната помощ да бъде извадена от болниците“, каза д-р Спас Спасков в студиото на “Тази сутрин” по БТВ.

Според Пламен Таушанов има много случаи, в които хората се оплакват от спешната помощ. „Много хора умират от лекарски грешки, голяма част от които са в спешното. Там е и най-голямата агресия“, посочи той.

„Не е необходимо да се правят генерални заключения от тази тежка трагедия. Проблемите в българското здравеопазване са много, но има и добри страни“, смята Милка Василева.

„В момента всички са насочили вниманието срещу медицинската сестра, която има три месеца стаж. Действително тя не демонстрира качествата, които трябва да има един спешен медик, но в същото време е назначена на регистратура и изпълнява задълженията си по протокол“, обясни Милка Василева.

Тя припомни, че медицинската сестра е помогнала жената да бъде поставена на инвалиден стол и да се въведе в сградата.

„Трябва да попитаме каква е организацията в това спешно отделение и това вече не зависи от сестрата“, каза Василева.

„Обикновено при толкова тежък случай организацията е такава, че пациентът постъпва в съответната зала, където да му се окаже помощ, заобикаляйки редовния път на регистрирането на пациента”, обясни и д-р Спас Спасков.

Като пример той даде детската противошокова зала в „Пирогов“, където има триажно звено, през което преминават всички пациенти, но има и директна врата към залата, така че пациентът да може да влезе направо в зала.

Според него проблемът в малките болници е, че няма голям поток от такива пациенти и затова понякога се възлагат такъв тип дейности на различни звена, а това може да доведе до пропуски в работата.

“Трябва да се изясни какво е състоянието на спешните центрове и да видим агенция „Медицински надзор“ какви проверки е извършила. Досега за спешната помощ се говореше само колко линейки да се купят, а същността на проблема е друга и това не е медицинската сестра, а лечебното заведение“, отбеляза и Пламен Таушанов.

По публикацията работи: Пламена Сутева